GPW uruchomi indeks dla funduszu NN

opublikowano: 13-08-2019, 22:00

Fundusz o aktywach 1,6 mld zł zmieni charakter. Specjalnie dla niego giełda uruchomi indeks obejmujący 60 najważniejszych spółek.

3 września 2019 r. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) rozpocznie publikację nowego indeksu WIG-ESG. Będzie on obejmował spółki znajdujące się w indeksach WIG20 i mWIG40. Ich waga w indeksie będzie zależeć od liczby akcji w wolnym obrocie, skorygowanej o ocenę stosowania „Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW 2016”, a przede wszystkim ranking ESG. Skrót ten oznacza analizę pozafinansową, biorącą pod uwagę środowisko (E jak environmental), społeczną odpowiedzialność (S jak social responsibility) i ład korporacyjny (G jak governance).

— Zakładamy, że w kolejnych latach elementy środowiskowe, społeczne oraz kodeks dobrych praktyk będą miały coraz większy wpływ zarówno na wagi poszczególnych uczestników w indeksie, jak i na sam jego skład — mówi Izabela Olszewska, członkini zarządu GPW.

Ranking ESG polskich spółek sporządzi na potrzeby indeksu londyńska firma Sustainalytics. Giełda będzie samodzielnie oceniać stosowanieswoich dobrych praktyk. Notowania indeksu będą przekazywane co minutę. Jedna spółka nie będzie mogła w nim ważyć więcej niż 10 proc., a spółki o wadze powyżej 5 proc. nie będą mogły łącznie przekraczać 40 proc. indeksu. WIG-ESG będzie indeksem dochodowym. Równocześnie z uruchomieniem nowego indeksu ruszy oparty na nim fundusz typu tracker. Będzie to NN Indeks Odpowiedzialny. Nie będzie to nowy produkt, ale przekształcony NN Akcji 2, dla którego punktem odniesienia jest obecnie indeks WIG. Obecne aktywa NN Akcji 2 to 1,6 mld zł, a opłata za zarządzanie wynosi zaledwie 0,8 proc. W praktyce fundusz nie jest jednak dostępny dla szerokiego grona inwestorów. Pieniądze lokują w nim inne podmioty z grupy NN. Wraz ze zmianą nazwy i benchmarku ma się jednak otworzyć na inwestorów detalicznych.

W przeznaczonych dla nich jednostkach opłata za zarządzanie wyniesie 0,99 proc. Grupa NN ma w ofercie fundusze włączające analizę ESG do procesu inwestycyjnego w różnym zakresie. Jedne z nich stawiają na spółki o najwyższych ocenach ESG, inne po prostu wykluczają te o niezadowalającej polityce ESG. NN Indeks Odpowiedzialny ma być funduszem tego drugiego typu.

— Do jego portfela trafią również akcje przedsiębiorstw, które być może dziś nie są prymusami w obszarze ESG, ale pracują nad poprawą w tym zakresie. Uruchamianie tego typu funduszy to nasz pomysł na wspieranie zmian na lepsze oraz współpracę z emitentami nad odciążaniem środowiska naturalnego i wprowadzaniem wyższych standardów ładu korporacyjnego. W ten sposób tworzymy wartość nie tylko dla inwestorów, ale w dłuższej perspektywie również dla społeczeństwa — wyjaśnia Róbert Bohynik, członek zarządu NN Investment Partners TFI.

Polskim klientom NN udostępniło na razie dwa fundusze wyraźnie wspierające się analizą ESG. To zarządzany lokalnie NN Polski Odpowiedzialnego Inwestowania i zarządzany z zagranicy NN L Globalny Odpowiedzialnego Inwestowania.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu