Czytasz dzięki

GPW: z głównych indeksów tylko sWIG80 pod kreską

  • PAP
opublikowano: 25-06-2020, 18:23

Choć przez większą część dnia WIG20 oraz WIG pozostawały pod kreską, to na koniec dnia dołączyły do indeksu średnich firm i zakończyły dzień na plusie, korzystając z chwilowej poprawy sentymentu za oceanem.

"Czwartkowa sesja minęła w mieszanych nastrojach. Pod koniec dnia WIG20 odrobił wcześniejsze spadki i wyszedł na plus. Od rana nastroje były pogorszone po wczorajszych zapowiedziach prezydenta Donalda Trumpa o możliwym wprowadzeniu ceł na UE i Wielką Brytanię oraz przez wciąż zwiększającą się liczbę zakażeń koronawirusem. Widać, że inwestorzy ponownie zaczynają się tym przejmować i w najbliższych dniach będzie to jeden z ważniejszych tematów" – powiedział PAP Biznes analityk XTB Łukasz Stefanik.

WIG20 wzrósł na zamknięciu sesji o 0,5 proc. do 1.793,36 pkt., WIG zwyżkował o 0,36 proc. do 50.658,89 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 0,19 proc. do 3.580,47 pkt., a sWIG80, jako jedyny, stracił 0,28 proc. do 13.738,84 pkt.

Obroty na GPW wyniosły 995 mln zł, z czego 748 mln zł przypadło na spółki z WIG20.

WIG20 rozpoczął notowania od lekkich spadków i przez większą część dnia pozostawał około 10 pkt. poniżej poziomu odniesienia. Po otwarciu notowań w USA krajowy indeks zaczął replikować nastroje za oceanem i po chwilowym pogłębieniu spadków, skierował się w górę, w ślad za S&P 500, dzięki czemu zdołał wyjść nad kreskę.

W momencie zamknięcia warszawskich notowań niemiecki DAX rósł o 0,8 proc., a amerykański S&P 500, po lekkich spadkach na otwarciu, był na poziomie poprzedniego zamknięcia.

8 z 15 segmentów na GPW zakończyło dzień na minusie.

W WIG20 najmocniej w dół poszedł kurs Dino - o 1,5 proc.

Jak ocenił Stefanik, czwartkowy spadek na Dino jest jedynie korektą w trendzie wzrostowym, po wyznaczeniu we wtorek historycznego maksimum na 205,8 zł.

W górę poszły spółki z sektora telekomunikacyjnego, który zyskał 2,3 proc.: Cyfrowy Polsat - wzrost o 3,5 proc., Play - o 1,4 proc. i Orange - o 1,2 proc.

Na szerokim rynku wzrostami wyróżniły się Cormay - w górę o 13 proc. oraz Benefit Systems - w górę o 11 proc.

Wśród spółek notowanych w mWIG40 nowe historyczne maksima wyznaczyły: Kęty - wzrost o 7 proc. do 462 zł za akcję; Mercator Medical - o 3 proc. do 81 zł, a także spółki gamingowe, jakie jak: 11 bit studios - w górę o 3 proc. do 596 zł za papier, Ten Square Games - o blisko 3 proc. do 570 zł i PlayWay - o 2 proc. do 503 zł.

Po czwartkowej sesji giełdowej 11 bit studios wyceniane jest na blisko 1,4 mld zł, Ten Square na 4,1 mld zł, a PlayWay na 3,3 mld zł.

Po tym, jak Kęty opublikowały wstępne wyniki za II kwartał 2020 roku kurs rośnie drugą sesję z rzędu i jest na rekordowym poziomie 460 zł za akcję. Kęty oszacowały, że zysk netto w tym okresie wyniesie ok. 110 mln zł, co oznacza wzrost o 46 proc. w porównaniu do zeszłego roku. Spółka podtrzymała również prognozę z początku lutego, zgodnie z którą zysk EBITDA wyniesie w tym roku 535 mln zł, a zysk netto 294 mln zł. W czerwcu kurs wzrósł już o 36 proc. Kapitalizacja na koniec dnia wyniosła 4,4 mld zł.

Podwyższona zmienność wystąpiła w czwartek na akcjach Biomedu Lublin. Na zamknięciu kurs wzrósł o 1,4 proc., przy obrotach wynoszących 60 mln zł, choć w ciągu dnia kurs początkowo spadał o 8 proc., po czym gwałtownie zyskiwał nawet 16 proc.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane