Grecja nie pomaga rynkom

Łukasz Wardyn
11-06-2010, 15:55

Większość inwestorów obstawia, iż działania pomocowe nie wyprowadzą Grecji z kłopotów fiskalnych i bankructwo jednak stanie się faktem - przypomina Łukasz Wardyn, dyrektor zarządzający City Index na  Europę Środkową i Wschodnią.

Większość inwestorów obstawia, iż działania pomocowe nie wyprowadzą Grecji z kłopotów fiskalnych i bankructwo jednak stanie się faktem. Można odnieść wrażenie, iż w potrzasku są niemieckie i francuskie banki, których zaangażowanie jest największe. Definitywny nakaz zamknięcia pozycji w greckim długu chociaż przez jeden większy bank może wywołać lawinę, której efektem będzie przede wszystkim zupełna utrata płynności rynku długu. Nie byłoby to jednak nic innego jak właśnie finał bankructwa.

Wygląda jednak na to, iż bankowe departamenty ryzyka nie nakazały jeszcze własnym dilerom "wychodzenia" z greckich papierów za wszelką cenę. Tym samym aktywność EBC jako skupującego toksyczne papiery może być na razie znikoma. Oferta EBC jako wentyl bezpieczeństwa działa więc i uspokaja rynki. Według doniesień agencyjnych banki nie korzystają ze wspomnianej oferty, ponieważ straty na inwestycjach są tak duże, że na razie nie chcą one jeszcze ich realizować. Ta argumentacja mnie nie przekonuje. Wycena pozycji na tych instrumentach i jej wpływ na finanse banku są na bieżąco monitorowane przez wewnętrzne departamenty ryzyka i regulatorów. W przypadku sygnału zamknięcia pozycji, banki nie będą patrzyły na poziom strat. Uważam więc, że po prostu granica alarmu nie została jeszcze dotknięta. Potwierdza to fakt, iż sam fakt istnienia pakietu pomocowego EBC pomaga - banki czują się bezpieczniej.
 
Niestety, gospodarka Grecji nie pomaga rynkom. Jest ona w fatalnym stanie, z bezrobociem najwyższym od sześciu lat. Trend wzrostu bezrobocia może być utrzymany, ponieważ konieczne będą obniżki wydatków budżetowych. Żaden z książkowych scenariuszy wyjścia z kryzysu fiskalnego nie ma na razie racji bytu, ponieważ PKB drastycznie spada i może wynieść -4% w tym roku. Prawdodpodobnie jedyne, co pozostaje, to kolejne fundusze pomocowe obwarowane klauzulami dalszych oszczędności w Grecji."
 
Łukasz Wardyn
Dyrektor zarządzający City Index na Europę Środkową i Wschodnią

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Wardyn

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Grecja nie pomaga rynkom