Grecja ucierpi, Polska - nie

Mira Wszelaka
27-07-2005, 00:00

Siedem krajów musi zwrócić ponad 113 mln EUR źle wykorzystanych subsydiów. Nie ma wśród nich Polski. Na razie...

Jeszcze przed wakacjami Komisja Europejska zdecydowała się zrobić porządek w wypłatach rolnych. Prześwietleniu poddała zarówno system kontroli, jak i zasadność unijnego wsparcia. Efektem jest już 20. decyzja Brukseli o zwrocie źle wykorzystanej pomocy.

Tym razem wyniki śledztwa okazały się niepomyślne zwłaszcza dla Grecji. Bruksela zażądała zwrotu 113,7 mln EUR. Z tego 62,53 mln EUR musi zapłacić Hellada. Komisja wytknęła jej słabości w kontroli kryteriów wyboru premii dla hodowców kóz i owiec (38,55 mln EUR) oraz nieprawidłowości w dopłatach tytoniowych (23,98 mln EUR).

Na czarnej liście dłużników Brukseli są też: Belgia, Hiszpania, Francja, Włochy, Portugalia i Wielka Brytania. Tu kary są o wiele mniejsze, np. Francja musi zwrócić 18,44 mln EUR za podwójne dopłaty w wydatkach na rozwój obszarów wiejskich i 14,52 mln EUR za złe ulokowanie pomocy w sektorze wina (dopłaty pobrano od całości gruntów, a nie areału z krzewami winnymi). Hiszpanie zapłacą 16,99 mln EUR za brak terminu zakończenia wypłaty dopłat do owoców i warzyw.

— To bardzo ważne, by wykazać, że pieniądze przeznaczane na wspólną politykę rolną (CAP) są prawidłowo wydawane. W ostatnich latach zrobiliśmy w tym względzie duży postęp i na tym nie poprzestaniemy — mówi Mariann Fischer Boel, komisarz ds. rolnych.

To odpowiedź na zakusy Wielkiej Brytanii i Szwecji, które chcą przyspieszenia reformy polityki rolnej i obcięcia wydatków sięgających 40 mln EUR.

Nowe kraje członkowskie nie znalazły się jeszcze na czarnej liście, choć np. w Polsce przykładów wyłudzania dopłat nie brakowało, a system ewidencji i monitoringu jeszcze w pełni nie funkcjonuje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Grecja ucierpi, Polska - nie