Griffin ma miliony do wydania

ZK
opublikowano: 03-04-2008, 00:00

Polska to główny obszar zainteresowania Griffin Property Finance. Ale to klienci decydują, gdzie pójdą pieniądze.

Polska to główny obszar zainteresowania Griffin Property Finance. Ale to klienci decydują, gdzie pójdą pieniądze.

Griffin Property Finance (GPF), pierwszy w Polsce fundusz mezzanine, współfinansujący projekty na rynku nieruchomości, zamierza zainwestować 250 mln EUR (880 mln zł) w Polsce i innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

— Interesują nas projekty, które mają już potwierdzone finansowanie z banku, ale możemy też pomóc na początkowym etapie zakupu gruntów. Chcemy współpracować z dużymi i średnimi deweloperami z Europy Środkowej i Wschodniej. Nasz główny obszar zainteresowania to Polska, ale idziemy śladami naszych klientów, którzy mają też projekty w innych krajach — mówi Helmut Fischer, senior partner w Griffin Property Finance.

Kapitał GPF pochodzi od jednego z największych funduszy rządowych na świecie z Zatoki Perskiej oraz instytucji finansowych z Europy Zachodniej. Wartość pojedynczej inwestycji finansowanej przez GPF to 2-50 mln EUR. Maksymalne zaangażowanie GPF ograniczone jest do 75 proc. wysokości wymaganego wkładu własnego dewelopera, a całkowite zadłużenie projektu (kredyt+mezzanine) nie może przekroczyć 95 proc. jego wartości lub kosztu.

Helmut Fischer twierdzi, że fundusz podpisał już kilka listów intencyjnych z deweloperami na kwotę 100-150 mln EUR. Nie ujawnił jednak ich nazw.

— W związku z tak dużym popytem chcemy zwiększyć wartość funduszu lub utworzyć drugi, być może jeszcze w tym roku. Kwota będzie zależała od tego, jak szybko rozdysponujemy 250 mln EUR. Fundusz zaplanowany jest na 5 lat, ale dla każdego projektu mamy zabezpieczoną możliwość wyjścia przed tym czasem — zapowiada przedstawiciel GPF.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZK

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Griffin ma miliony do wydania