Grójecko-warecki szlak jabłkowy

opublikowano: 12-09-2017, 22:00

Warka — jedno z najstarszych miast na Mazowszu i w Polsce — to nie tylko słynne piwo, ale też certyfikowane Jabłka Grójeckie.

Soczyste, czerwone, dotychczas zwykły produkt przeznaczony na sprzedaż, od roku walczą o miano symbolu regionu. — Do decyzji o stworzeniu Szlaku Jabłkowego dojrzeliśmy stosunkowo niedawno. W ubiegłym roku rozpoczęliśmy zbieranie zgłoszeń, co zaowocowało 19 punktami na szlaku, które mogą odwiedzić podążający jabłkowym tropem turyści. Mamy wśród nich m.in. restauracje, gospodarstwa agroturystyczne, kawiarnię z pamiątkami, muzeum, obiekty sadownicze i pszczelarskie, browary, a także noclegi — mówi Dorota Lenarczyk, kierownik biura Stowarzyszenia W.A.R.K.A.

Turyści w restauracjach mogą spróbować aż 21 dań, w których główną rolę odgrywają regionalne jabłka. Serwowane są m.in. krem z jabłka wareckiego i pora, pierś nadziewana wareckimi jabłkami, polędwiczki z cydrem i karmelizowanymi jabłkami, warecka szarlotka, a także warecki grzaniec czy musztarda jabłkowa. Podróżując jabłkowym szlakiem można jednak nie tylko dobrze zjeść, ale również nauczyć się czegoś nowego. W szkółce owocowej i jabłkowym laboratorium najmłodsi dowiedzą się, jak sortuje się jabłka, ile jest w nich witaminy C i ile soku można z nich wycisnąć. Z rodzicami mogą wybrać się do sadu doświadczalnego lub gospodarstwa pasiecznego.

W tym drugim poznają życie pszczół i pracę pszczelarza, ponadto będą mogli skorzystać z sesji inhalacji powietrzem prosto z ula i spróbować swoich sił w tworzeniu świec. Pełnoletnich turystów szlak zaprasza do jednego z dwóch browarów, gdzie można poznać historię piwa i proces jego warzenia, zobaczyć warzelnię i linie rozlewnicze, a także spróbować piwa prosto ze zbiornika leżakowego. Szlak, który w pełnej krasie ma zaprezentować się turystom w następnym tygodniu, już jest otwarty na gości. — Obiekty objęte szlakiem nie są jeszcze oznakowane, ale wszystko jest przygotowane. Turyści mogą już więc odwiedzać naszą stronę internetową i planować wycieczkę śladem jabłek z Grójecko-Wareckiego — podsumowuje Dorota Lenarczyk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Łuszczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu