Gronkiewicz-Waltz opowiada się za obniżką stóp

opublikowano: 18-09-2001, 08:44

WARSZAWA (Reuters) - Była prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP), Hanna Gronkiewicz-Waltz, powiedziała we wtorkowym wywiadzie dla radiowej "Trójki", że należy obniżyć stopy procentowe.

"To jest zarówno w książkach i w praktyce, że kiedy jest spadek wzrostu i niska inflacja wtedy polityka pieniężna jest tradycyjnie nierestrykcyjna i jest pole do tego - nie mówię, że przed wyborami (...) żeby stopy procentowe były niższe" - powiedziała.

W poniedziałek o pół punktu procentowego stopy obniżyły banki centralne Stanów Zjednoczonych i Europy.

Leszek Balcerowicz, prezes NBP, pytany o to, czy decyzja Fed wpłynie na politykę Rady Polityki Pieniężnej (RPP) powiedział w poniedziałek, że "proste przenoszenie decyzji Fed na Polskę byłoby błędem".

Ostatnio Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniżyła stopy w sierpniu o 100 punktów bazowych. Główna stopa rynkowa wynosi obecnie 14,5 procent. RPP spotyka się na swym dwudniowym posiedzeniu 25-26 września, czyli tuż po wyborach parlamentarnych.

Anality ankietowani przez Reutera oczekują, że na tym spotkaniu RPP nie zdecyduje się na kolejną redukcję kosztu pieniądza.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Gronkiewicz-Waltz opowiada się za obniżką stóp