Czytasz dzięki

Grube ryby odpływają z GPW

Adam Torchała
opublikowano: 05-08-2019, 22:00

Wezwanie Zygmunta Solorza na ZE PAK wpisuje się w szerszy trend wśród miliarderów, którym coraz mniej po drodze z giełdą.

Spółka Zygmunta Solorza wezwała pod koniec lipca do sprzedaży 68,5 proc. akcji Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. Miliarder chce w ten sposób skupić w swoich rękach wszystkie akcje ZE PAK i wycofać energetyczną spółkę z giełdy. Zygmunt Solorz to lider, jeżeli chodzi o wielkość portfela na GPW wśród osób fizycznych. Obecnie jego wartość sięga 11,3 mld zł. Ewentualne zniknięcie ZE PAK uszczupli go wprawdzie tylko o 0,2 mld zł (prawie całą wartość portfela stanowią akcje Cyfrowego Polsatu), jednak będzie to kolejny ruch pokazujący, że Zygmuntowi Solorzowi z giełdą nie po drodze. Wcześniej z obrotu zniknął np. Midas, a za miliarderem przecież ciągnie się jeszcze sprawa Elektrimu.

ZBĘDNE OGNIWO:
ZBĘDNE OGNIWO:
Zygmunt Solorz zdecydował, że giełda nie jest już potrzebna spółce ZE PAK. Wcześniej do podobnego wniosku doszło kilku innych znanych biznesmenów, którzy wycofali firmy z parkietu
Fot. Marek Wiśniewski

Zygmunt Solorz zresztą nie jest jedyny. Na GPW nie ma już np. Michała Sołowowa. W marcu 2018 r. z rynkiem pożegnał się Synthos, ostatnia z giełdowych spółek miliardera. Wcześniej z GPW zniknęły Rovese oraz Barlinek. W ślady Michała Sołowowa idzie Roman Karkosik, który w tym roku ściągnąłjuż z rynku Impexmetal oraz Alchemię. Roman Karkosik pozostaje jednak na razie na giełdzie za sprawą swojej najważniejszej spółki — Boryszewa. Posiada także akcje niewielkiego Skotanu.

Rok temu do sprzedaży akcji wzywała Dominika Kulczyk, która chciała skupić wszystkie akcje Polenergii. I choć skup zakończył się fiaskiem, to wcześniej biznesmenka i tak wzmocniła swoją pozycję w spółce, przepychając sprzyjające jej uchwały na walnym zgromadzeniu.

Spółki z giełdy ściągają nie tylko miliarderzy. To trend obserwowany na całej GPW. W 2017 r. z GPW zniknęło rekordowe 20 spółek, rok później wynik wyśrubowanodo 22. Zdecydowana większość to wycofania przez głównych akcjonariuszy. Sprzyjają temu warunki: niskie stopy procentowe ułatwiają pozyskanie finansowania w bankach, niskie wyceny na GPW zachęcają zaś do skupowania papierów. Dodatkowo liczne nowe kary, wymogi i obowiązki informacyjne, które pojawiły się wraz z implementacją MAR-u, zniechęciły część dużych inwestorów do giełdy. Niewielka liczba debiutów połączona z rosnącą popularnością wezwań sprawia, że liczba spółek na GPW sukcesywnie maleje od 2016 r.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Torchała

Polecane