Grube ryby pukają do Adventu

  • Alina Treptow
opublikowano: 18-07-2013, 00:00

Pelion, Neuca, Farmacol, Penta i Enterprise Investors przygotowują oferty wiążące na zakup aptek Mediqa i ACP Pharmy.

Advent International, fundusz private equity, jest coraz bliżej pozbycia się polskich aktywów holenderskiej grupy farmaceutycznej Mediqa. Dwa miesiące temu wystawił na sprzedaż jej sieć aptek, liczącą ok. 250 placówek (w tym 50 we franczyzie), oraz ACP Pharmę, dystrybutora farmaceutycznego numer cztery w Polsce. Według informacji „Pulsu Biznesu”, potencjalni inwestorzy są już po due diligence i przygotowują się do składania ofert wiążących. Mają na to jeszcze około dwóch tygodni. Wśród podmiotów, które są zainteresowane aktywami Adventu, wymienia się wielką trójkę hurtownikówfarmaceutycznych — Peliona, Neucę i Farmacol, oraz inwestorów finansowych — Enterprise Investors i Pentę.

— Bez komentarza — mówi Michał Rusiecki, partner w Enterprise Investors.

— Nie komentujemy spekulacji. Co do samego rynku, jak już mówiliśmy wcześniej, sieć aptek Dr Max, znajdująca się w naszym portfelu, jest zainteresowana ekspansją na polskim rynku detalicznym — mówi Martin Danko, rzecznik Penta Investments.

Czechów nie interesuje ACP Pharma, czyli część hurtowa. Stąd spekulacje, że fundusz dogada się z Neucą, która odwrotnie niż Penta jest zainteresowana hurtem, a nie detalem. Nie udało się nam zdobyć komentarza od krajowych hurtowni leków. Zarówno część hurtowa, jak i detaliczna Mediqa ma dobrą opinię. Zdaniem Michała Pilkiewicza, szefa polskiego oddziału IMS Health, pierwsza może pochwalić się stabilną sprzedażą, druga — dobrymi lokalizacjami. Bardziej sceptycznie eksperci oceniają kondycję rynku.

— Po wejściu w życie ustawy refundacyjnej na rynek, m.in. z powodu niższych marż, aptekom jest ciężko. Z jednej strony, Narodowy Fundusz Zdrowia ogranicza wydatki na refundację leków, z drugiej, sprzedaż leków bez recepty i dermokosmetyków jest bardzo wrażliwa na zawirowania gospodarki — zauważa zarządzający funduszem. Inwestorów może też odstraszyć cena. Według zarządzającego funduszem private equity, chcącego zachować anonimowość, apteki razem z hurtownią są warte około 200 mln zł. Część ekspertów wyżej zawiesza poprzeczkę — 200 mln zł mają być warte same apteki, a łączna wycena sięgać 300 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu