Hamulec czy koło napędowe

WK
opublikowano: 17-04-2009, 00:00

Kryteria konwergencji zostały określone w traktacie z Maastricht, w ramach ustanowienia Unii Gospodarczej i Walutowej (UGW). Miały służyć wprowadzeniu dyscypliny makroekonomicznej w krajach, które zdecydowały się na używanie wspólnego pieniądza. Było to nader ważne, bo od końca lat 70. aż do podpisania traktatu w 1992 r. dług publiczny państw europejskich podwoił się — z 30 do 60 proc. PKB.

Przyjęte reguły dotyczyły stabilności cen, finansów publicznych, kursów wymiany walut i poziomu długoterminowych stóp procentowych. W 1997 r. były warunkiem sine qua non dla państw członkowskich, które pięć lat później przyjęły euro.

Niektóre państwa postrzegają kryteria jako hamulec wzrostu gospodarczego. Wnioskują więc o łagodniejsze ich przestrzeganie. W 2005 r. Francja i Niemcy dostały dodatkowy czas na dostosowanie poziomu deficytów do wymogów UGW. Kraje te obiecały jednak prowadzenie permanentnej kontroli, by wyeliminować ukryty deficyt. Inne ulgi przyznano państwom, których deficyt wprawdzie przekracza 3 proc. PKB, ale przodują w inwestycjach, badaniach i reformach strukturalnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu