Harley przejmuje Agustę

RB
opublikowano: 14-07-2008, 00:00

Amerykańska legenda przejmie włoską. Dzięki temu odrobi straty na rodzimym rynku.

Amerykańska legenda przejmie włoską. Dzięki temu odrobi straty na rodzimym rynku.

Harley-Davidson, największy producent motocykli za Oceanem, chce skorzystać z rosnącego popytu na jednoślady w Europie oraz... z różnic kursowych. Aby ruszyć z kopyta na Starym Kontynencie, potrzebuje lokalnego partnera. W tym celu wyda 70 mln USD na przejęcie MV Agusta, włoskiego producenta motocykli.

— Transakcja zostanie sfinalizowana w ciągu kilku tygodni — poinformował amerykański koncern.

Jednym z powodów zainteresowania Harleya Europą jest mocny spadek sprzedaży w USA, największym rynku zbytu. Zawirowania na rynkach finansowych oraz spowolnienie gospodarcze spowodowały, że Amerykanie muszą coraz bardziej zaciskać pasa, w efekcie mają mniej pieniędzy na motocyklowe hobby.

— W ubiegłym roku w USA sprzedaliśmy o 6 proc. mniej motocykli niż w 2006 r. (251,8 tys. sztuk), podczas gdy na Starym Kontynencie zanotowaliśmy wzrost o 15 proc., do 38,9 tys. — mówi Jim Ziemer, szef Harleya-Davidsona.

MV Agusta jest producentem sportowych motocykli z wyższej półki pod własną marką oraz z logo Cagiva. Głównym akcjonariuszem jest włoska rodzina Castiglioni —ma 95 proc. akcji. W 2007 r. spółka sprzedała 5,8 tys. motocykli. W tym roku z powodu problemów finansowych zmniejszyła moce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu