Helikopter Ben i rynek pracy

Przemysław Kwiecień
opublikowano: 31-08-2010, 00:00

Gdy Ben Bernanke osiem lat temu nawiązywał do hipotezy Miltona Friedmana, iż do walki z deflacją Fed mógłby użyć helikoptera z pieniędzmi, nie przypuszczał zapewne, iż sam będzie siedział za sterami tej maszyny. Choć Fed "zrzuca" dolary na amerykańską gospodarkę już pełne dwa lata, inwestorzy ciągle domagają się częstszych lotów i większych ładunków. Wnioski piątkowego wystąpienia Bernanke w Jackson Hole potwierdzają, iż Fed jest gotów latać tak wysoko i tak długo, aż będzie oczywiste, że zapewni amerykańskiej gospodarce odpowiednią inflację i zapewne jednocześnie słabego dolara.

Rynki akcji zareagowały pozytywnie na wystąpienie szefa Fed, ale należy zadać sobie pytanie o możliwości wzrostów z tego tytułu. Oczekiwania co do ekspansywności polityki Fed są już w tym momencie tak daleko posunięte, że nawet poniedziałkowe posunięcie Banku Japonii nie było w stanie doprowadzić do trwałego osłabienia jena względem dolara. Innymi słowy, Fed nie bardzo jest już w stanie pomóc rynkom akcji, jeśli dane z USA nadal będą rozczarowywały.

A tych będzie w bieżącym tygodniu bardzo dużo. Kluczowe będą oczywiście publikowane w piątek dane o zatrudnieniu, gdzie ze względu na wpływ spisu powszechnego nadal kluczowa będzie zmiana zatrudnienia w sektorze prywatnym. Ostatnie trzy miesiące przyniosły średni wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym na poziomie 50 tys. Już w tym tempie odbudowywanie utraconych podczas recesji miejsc pracy zajęłoby kilkanaście lat. W tym czasie średnia tygodniowa liczba nowych bezrobotnych wynosiła 462 tys. W sierpniu póki co jest to 488 tys., a rynek zakłada wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym na poziomie 30 tys., co wydaje się w tym kontekście optymistyczne. Rynek spodziewa się także czwartego z rzędu spadku indeksu ISM i prognozy te uzasadnione są choćby silnym spadkiem regionalnego indeksu z Filadelfii. Dziś natomiast czeka nas publikacja najważniejszego amerykańskiego indeksu nastrojów konsumentów Conference Board. W jednej kwestii wypada się z Benem Bernanke zgodzić — powtórka z 2008 roku raczej nam nie grozi, ale to nie oznacza jeszcze, że na rynku dominował będzie wyłącznie optymizm.

Przemysław Kwiecień

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień

Polecane