Hestia może wrócić do BRE

Łukasz Świerżewski
opublikowano: 18-01-2002, 00:00

Zaangażowanie Munich Re w Commerzbanku może mieć poważne skutki dla polskiego rynku. Niewykluczone, że Ergo Hestia znów rozpocznie współpracę z BRE Bankiem.

Niemiecki gigant reasekuracyjny Munich Re jest w Polsce właścicielem grupy ubezpieczeniowej Ergo Hestia. Commerzbank to z kolei inwestor strategiczny BRE Banku. Ujawnione powiązania kapitałowe spółek matek mogą sprawić, że polskie instytucje zdecydują się znów na rozpoczęcie współpracy.

BRE Bank i Hestia mają już za sobą okres intensywnej współpracy. Spółki były powiązane kapitałowo: bank miał pakiet akcji życiowej Alte Leipziger Hestia, obie instytucje wspólnie utworzyły też spółkę dystrybucyjną BRE Hestia Services. Start reformy emerytalnej w 1999 r. stał się dla obu instytucji okazją do wspólnego stworzenia PTE Skarbiec-Emerytura. Nigdy nie były też tajemnicą bliskie stosunki łączące Piotra Śliwickiego, szefa Ergo Hestii, i Wojciecha Kostrzewę, prezesa BRE Banku. Do dzisiaj fundusze ubezpieczeniowe życiowej Hestii są zarządzane przez Skarbiec TFI.

Drogi obu spółek rozeszły się na skutek zmian kapitałowych w ich spółkach matkach. Największym akcjonariuszem Commerzbanku stał się włoski potentat ubezpieczeniowy Generali i z tym towarzystwem rozpoczął współpracę BRE Bank. Wkrótce Hestia i BRE odkupiły od siebie nawzajem udziały w spółkach zależnych.

Pozbawiona partnera bankowego Hestia nawiązała współpracę z PBK. Kupiła od niego TU PBK i towarzystwo emerytalne oraz podpisała umowę o bancassurance. Wkrótce po tym Munich Re zwiększył zaangażowanie w Hypovereinsbanku, który z kolei jest właścicielem Banku Austria. To spowodowało decyzję o fuzji PBK i BPH. Zdawało się, że wkrótce ruszy współpraca Hestii z połączoną instytucją.

Dotychczas nie doszło jednak do współpracy w zakresie bancassurance Ergo Hestii i BPH PBK. Piotr Śliwicki zapowiedział ostatnio, że współpraca ruszy już wkrótce. BRE Bank nie może też być w pełni usatysfakcjonowany współpracą z niewielkim na polskim rynku Generali. W tej sytuacji Hestia, której właściciel jest teraz największym akcjonariuszem właściciela BRE Banku, może znów szukać zbliżenia z giełdowym bankiem. Byłaby to też dobra karta przetargowa w rozmowach z BPH PBK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Hestia może wrócić do BRE