HFT Brokers: "Perspektywy złotego nie są dobre

opublikowano: 25-10-2015, 22:12

Zważywszy na perspektywę samodzielnych rządów PiS oraz takie pomysły tej partii jak podatek bankowy czy od transakcji na rynku kapitałowym, perspektywy dla złotego nie są dobre - uważa Daniel Kostecki, analityk rynków finansowych w HFT Brokers DM.

- Jeśli te pomysły nie zostaną w jakiś sposób złagodzone, to postrzeganie Polski przez inwestorów zagranicznych może się istotnie pogorszyć. To oznacza mniejsze obroty na giełdzie, problemy ze sprzedażą obligacji skarbowych i spadek notowań złotego. Tym bardziej, że zmiany w Radzie Polityki Pieniężnej staną się kolejnym argumentem za osłabieniem naszej waluty. Sytuacja z euro i frankiem szwajcarskim jest przy tym o tyle korzystna, że po drugiej stronie jest Europejski Bank Centralny (EBC) i Szwajcarski Bank Narodowy (SNB). W sprzyjających okolicznościach kurs EUR/PLN może zejść nawet poniżej 4,25. W stosunku do franka złoty tez może bardzo nie stracić, bo jeśli EBC coś zrobi to i SNB zareaguje. Inaczej wygląda sytuacja z dolarem amerykańskim i funtem brytyjskim. To waluty krajów, w których stopy procentowe mają wzrosnąć, co w przypadku relatywnie słabego złotego spowoduje, że USD/PLN może dojść do 4,00 lub więcej, na GBP/PLN możemy zobaczyć ponad 6,00 - mówi Daniel Kostecki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane