Hiszpańska Telefonica zapłaci karę za zbyt drogi Internet

04-07-2007, 15:32

Komisja Europejska (KE) nałożyła w środę na byłego hiszpańskiego państwowego monopolistę telekomunikacyjnego Telefonica karę 151 mln euro za zawyżanie cen połączeń internetowych, co hamowało wprowadzanie w  Hiszpanii Internetu szerokopasmowego.

"Struktura cenowa Telefoniki podwyższała koszty jej konkurentom, ograniczała konkurencję na rynku detalicznym i zmuszała konsumentów do płacenia za to" - powiedziała dziennikarzom unijna komisarz do spraw konkurencji Neelie Kroes.

Jak zaznaczyła, przy ustalaniu wymiaru kary wzięto pod uwagę to, że Telefonica całkowicie świadomie łamała unijne przepisy antytrustowe.

Hiszpańska spółka zapowiedziała złożenie odwołania od wydanej przez KE decyzji, którą nazwała "niesprawiedliwą i nieproporcjonalną".

Telefonica kontroluje kablową sieć telefoniczną, wykorzystywaną przez 80 procent hiszpańskich użytkowników ADSL (asymetrycznych cyfrowych łącz abonenckich). By móc rywalizować z Telefoniką, konkurenci musieli wykupywać od niej hurtowo takie łącza, oferowane następnie pojedynczym klientom.

Zdaniem KE, w latach 2001-06 pobierane przez Telefonikę ceny hurtowe były tak wysokie, że opóźniły wprowadzanie w Hiszpanii Internetu szerokopasmowego. W rezultacie stopień upowszechnienia Internetu jest tam o jedną piątą niższy niż zachodnioeuropejska średnia, zaś pobierane od użytkowników opłaty o jedną piątą wyższe.

"Gdy konsumenci i przedsiębiorcy doznają na tak dużym rynku uszczerbku, cierpi cała gospodarka. Konsumentów odsunięto od dostępu do nowych usług, na jakie pozwala szerokopasmowy Internet" - podkreśliła Kroes. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Hiszpańska Telefonica zapłaci karę za zbyt drogi Internet