HORTEX POSTAWI TERAZ NA NAPOJE

Lemberg Piotr, Kozińska Katarzyna
16-11-1999, 00:00

HORTEX POSTAWI TERAZ NA NAPOJE

Warszawski holding zdecydował się na poważną kurację odchudzającą

APETYT NA NAPOJE: Na początku przyszłego roku Hortex, zarządzany przez Wojciecha Mądalskiego, spróbuje swoich sił na rynku napojów. Choć obecnie udział firmy nie przekracza kilku procent, holding oczekuje, że również w tym segmencie uda mu się zdobyć pozycję dominującą. fot. G. Kawecki

Akcjonariusze Hortexu Holding zadecydują wkrótce o losie kilku spółek zależnych, które nie są bezpośrednio związane z produkcją soków. Równolegle trwa restrukturyzacja zatrudnienia, która obejmie we wszystkich oddziałach kilkaset osób.

Hortex energicznie szuka sposobu na powrót do równowagi finansowej. Jednym z elementów realizowanego obecnie programu restrukturyzacji będzie próba radykalnego odchudzenia grupy oraz wejście w nowe segmenty rynku. Jednym z pierwszych kroków było wydzielenie ze struktur grupy — już w maju — spółki Ogród Polski z Siematycz. Oferuje ona soki pod marką Owocowy Czar, które wytwarzane są z tańszego koncentratu. Ich cena jest więc niższa od pozostałych soków Hortexu.

— Próbujemy wejść w nowe segmenty rynku. Od niedawna sprzedajemy m.in. przecierowe soki dla dzieci. Chcielibyśmy też zaistnieć na rynku napojów, gdzie nasz dotychczasowy udział jest niewielki — podkreśla Wojciech Mądalski, prezes zarządu Hortexu.

Unika on jednak ujawnienia szczegółów tego projektu.

Milcząco o zwolnieniach

Równolegle do planów związanych z wprowadzaniem nowych produktów w Horteksie trwa restrukturyzacja zatrudnienia i majątku firmy. W trzech oddziałach — Środzie Wielkopolskiej, Górze Kalwarii i Przysusze — z pracy odeszło już kilkaset osób. Obecnie zarząd prowadzi rozmowy w sprawie redukcji zatrudnienia w zakładzie w Skierniewicach, gdzie pracę może stracić kilkadziesiąt osób. Spółka centralizuje też działania logistyczne — w stan likwidacji zostały postawione dwa oddziały handlowe — przedsiębiorstwo handlu zagranicznego oraz rynku krajowego. W sumie w tzw. służbach pozaprodukcyjnych zatrudnienie spadnie o 20-25 proc.

Na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, które zaplanowano na koniec listopada, właściciele Hortexu zadecydują też o sprzedaży spó-łek zależnych. Ze struktur holdingu mogą wypaść takie zakłady, jak Szklarniobud (budujący szklarnie) czy Agro-Hortex (producent tacek tekturowych). Prezes Mądalski nie chce jednak mówić o spodziewanych wpływach z ewentualnej sprzedaży tych zakładów.

Na walnym akcjonariusze Hortexu mają też skwitować zarząd holdingu. Rok obrachunkowy Hortexu trwa od czerwca do maja. Miniony nie będzie jednak najlepszy dla firmy. Wiadomo, że zanotowała ona stratę netto.

— Na ujemny wynik finansowy wpłynął m.in. kryzys rosyjski. Zakładaliśmy, że ze sprzedaży na Wschód uzyskamy 100 mln zł, tymczasem plan wykonaliśmy zaledwie w 30 proc. — wyjaśnia Wojciech Mądalski.

Zmniejszyły się też przychody z eksportu koncentratu jabłkowego. Przyczyną były niskie ubiegłoroczne zbiory jabłek oraz ich niska jakość. Strata netto nie oznacza jednak, że firma popadła w tarapaty finansowe. Należy przypomnieć, że pierwszy zysk firma wypracowała dopiero w roku: czerwiec Ő97-maj Ő98, po blisko 10 latach strat.

Prezes zapewnia, że co roku firma zamierza inwestować 50-60 mln zł. Tylko dzięki samej restrukturyzacji ma zaoszczędzić 30-40 mln zł w ciągu dwóch najbliższych lat.

Czas na zmiany

Wojciech Mądalski nie ujawnia planów firmy co do ewentualnych akwizycji. Przyznaje jednak, że jeżeli dojdzie do inwestycji w tym kierunku, to Hortex będzie zainteresowany tylko przejęciem marki. Podkreśla też, że całą branżę czeka jeszcze konsolidacja, która już się zaczęła. Wystarczy przypomnieć przejęcie Tymbarku przez Maspex czy prawdopodobne poszukiwania inwestora przez Dr. Witta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Lemberg Piotr, Kozińska Katarzyna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / HORTEX POSTAWI TERAZ NA NAPOJE