Czytasz dzięki

Hossa czterech małych spółek z GPW

opublikowano: 06-10-2019, 22:00

Jak spółka ma na siebie pomysł, to ma również wyniki. A wtedy, nawet inwestując na krajowym parkiecie można dobrze zarobić

Indeksy dołują, a obroty spadają. To ogólny obraz warszawskiej giełdy. Ale są na niej spółki, których akcjonariusze na pewno nie narzekają. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ich kursy wzrosły o ponad 30 proc. I wcale nie było to tzw. odbicie zdechłego kota, czyli odreagowanie po dużej przecenie (po którym przychodzi znów sapdek). Kursy wzrosły, gdyż od miesięcy, a nawet lat są w trendzie wzrostowym. Rozbudowująca się sieć sklepów spożywczych Dino Polska to najbardziej znana z tych spółek. Sławę zawdzięcza temu, że jest na tyle duża i płynna, że stanowi część indeksu blue chipów. Jednak również wśród małych spółek można znaleźć podobne przykłady. A nie jest to wcale takie oczywiste, bo indeks sWIG80 to klasyczny przykład odbicia zdechłego kota. W ostatnich 12 miesiącach jego wynik oscyluje w okolicach zera. W ciągu trzech lat stracił jednakponad 20 proc. Tymczasem w jego skład wchodzą trzy spółki, których wartość w tym czasie się podwoiła.

Szczęśliwcami są ci, którzy trzy lata temu zainwestowali w Ambrę, Ten Square Games oraz Asseco South Eastern Europe (Asseco SEE). To ich akcje podwoiły od tego czasu wartość. Narzekać też nie mogą akcjonariusze Enter Air. Nie licząc dywidend, w ciągu trzech lat zarobili ponad 70 proc., a w okresie pięcioletnim — 176 proc., co jest najlepszym wynikiem z całej czwórki. Kurs Asseco SEE wzrósł w tym samym czasie o około 155 proc., Ten Square Games o 125 proc., a Ambry — o 77 proc. W tym ostatnim przypadku jest to mniej niż przyniosłaby inwestycja trzyletnia. Widać więc, że trend trendem, ale giełda wiąże się z wahaniami kursów. Podobną okresową słabość widać zresztą w kursie Enter Air. Właśnie dlatego w ostatnich 12 miesiącach jej akcje zyskały najbardziej. Czwórka małych spółek, których kursy długookresowo się pną, działa w różnych branżach. Jest wśród nich czarterowa linia lotnicza, producent oprogramowania biznesowego, dystrybutor alkoholi i producent gier w formie aplikacji na smartfony lub platformy online.

Nawet w sensie geograficznym rynki, na których spółki działają, są różne. Enter Air koncentruje się na wakacyjnych przewozach Polaków. W upajaniu tych ostatnich specjalizuje się też Ambra. Ale już Asseco SEE wyrosło z grupy bałkańskich spółek informatycznych. Najwięcej ludzi zatrudnia obecnie w hiszpańskiej części biznesu, próbującej również sił w Ameryce Południowej. Potem jest Serbia, Chorwacja i Rumunia. Ten Square Games ma zaś globalne ambicje. Każdy właściciel smartfona może pobrać stworzony w Polsce symulator wędkowania. Gwoli ścisłości należy jednak pamiętać, że 45 proc. przychodów spółki wciąż rozliczane jest w złotych (51 proc. w amerykańskich dolarach).

Dywidendę każdy płaci

Co zatem łączy te firmy, że ich kurs zachowuje się tak dobrze? W 2019 r. wszystkie podzieliły się bądź planują podzielić się zyskiem z akcjonariuszami (walne Ambry ma o tym zdecydować 16 października, tak by wypłata nastąpiła tradycyjnie w listopadzie). Nazwanie całej czwórki dywidendowymi byłoby jednak nadużyciem. Takimi są Ambra i Asseco SEE, które transferują zysk do akcjonariuszy rok w rok od 10 lat. Dla Enter Air 2019 jest jednak dopiero trzecim dywidendowym rokiem w giełdowej historii. Ten Square Games dokonało zaś transferu po raz pierwszy. Ten Square Games jest bowiem typową spółką wzrostową. Jeszcze w 2016 r. zysk netto Ten Square Games ledwo przekraczał 3 mln zł. Niewiele wyższy był zysk operacyjny, a przychody wynosiły zaledwie 17,4 mln zł. Tyle że w ciągu dwóch lat przychody studia gier wzrosły 6,5-krotnie, a zyski 11-krotnie. W pierwszym półroczu 2019 r. trend ten był kontynuowany. Zyski netto i operacyjny były blisko 90 proc. wyższe od tych z 2018 r.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

„Za niemal 150-procentowy wzrost przychodów w pierwszym półroczu 2019 odpowiada dalszy wzrost popularności, a co za tym idzie przychodów i płatności, głównej gry Grupy Fishing Clash. Płatności dla tego tytułu wzrosły o 55,6 mln zł w analizowanym okresie (80,7 mln dla okresu styczeń-czerwiec 2019 w porównaniu do 25,1 mln w okresie styczeń-czerwiec 2018)” — czytamy w sprawozdaniu zarządu spółki.

Co ciekawe, symulatory wędkowania Ten Square Games są w zasadzie darmowe. Grający płacą, gdy chcą skorzystać z dodatkowych funkcji.

Zyski rosną

Pozostała trójka spółek, których kursy są w hossie, prowadzi bardziej klasyczny biznes, tzn. klient z założenia musi zapłacić za sprzedawane przez nie produkty lub usługi. No i skalę mają niewątpliwie inną. Ich roczne obroty przekraczają pół miliarda złotych, a w przypadku Enter Air przekroczyły już miliard. Asseco SEE i Enter Air ze studiem gier łączy jednak to, że zyski netto i operacyjny za 2017 r. miały wyższe od tych z 2016, w 2018 r. wyższe zaś od tych z 2017. W pierwszym półroczu 2019 poprawa wyników była kontynuowana. Wynik netto Enter Air wzrósł około 190 proc., choć na poziomie operacyjnym było to około 84 proc. Poprawa kondycji Asseco SEE była mniej spektakularna, ale za to bardziej zrównoważona. Zysk netto wzrósł około 35 proc. rok do roku, a operacyjny ponad 40 proc.

Ambra ma przesunięty rok obrotowy, więc pierwsze półrocze kalendarzowe to zarazem drugie półrocze roku finansowego. Dynamika zysków dystrybutora alkoholi jest obecnie najmniejsza. W roku finansowym 2018/2019 zysk operacyjny spadł, a zysk netto wzrósł symbolicznie. Trochę lepiej byłoby po korekcie o zdarzenia jednorazowe. W stosunku do roku kalendarzowego 2016/2017 nie ma jednak co narzekać. Marcin Palenik z Millennium DM uważa, że wyniki ostatnich trzech miesięcy roku obrotowego Ambry były neutralne, ale wskazuje, że wysoka dynamika przychodów oraz wyższa marża brutto ze sprzedaży sugerują dobre wyniki w kolejnych kwartałach. „Niezbędnym fundamentem przyszłych sukcesów rynkowych są inwestycje, których wartość w roku 2018/2019 zwiększyła się do kwoty ponad 18 mln zł. Inwestycje koncentrują się obecnie przede wszystkim w największym zakładzie w Woli Dużej koło Biłgoraja (…)” — napisał zarząd Ambry w komentarzu do raportu rocznego opublikowanego 19 września 2019 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane