IKEA w końcu wystartuje w Serbii

opublikowano: 09-03-2016, 14:15

Szwedzki koncern IKEA, największy na świecie detalista meblowy oczekuje, że w ciągu kolejnych tygodni w końcu rozpocznie budowę swojego pierwszego sklepu w Serbii, donosi Reuters.

Z uwagi na panujące biurokratyczne procedury, Skandynawki gigant od siedmiu lat zmuszony był odkładać taką decyzję.

IKEA
IKEA
Bloomberg

W ostatnich miesiącach Serbia, która ubiega się o członkostwo w Unii Europejskiej wprowadziła wiele nowych rozwiązań prawnych mających na celu poprawę klimatu inwestycyjnego i biznesowego oraz wprowadziła zachęty dla inwestorów próbując ożywić swoją gospodarkę i obniżyć balansującą na poziomie ponad 17 proc. stopę bezrobocia.

Mimo wielu udogodnień IKEA zanim otrzymała w zeszłym roku pozwolenie na budowę zmuszona była negocjować wiele warunków biurokratycznych by móc uruchomić swój projekt w tym kraju. Ma on wartość około 70 mln EUR i w jego ramach ma stworzonych być 300 miejsc pracy.

Ostatecznie musieliśmy stworzyć wspólnie z rządem stworzyć grupę roboczą, która wspierałaby projekt. W negocjacjach uczestniczyło co najmniej 17 instytucji. Samo przygotowanie planu zagospodarowania przestrzennego zajęło... 35 miesięcy – powiedział Vladislav Lalic, dyrektor IKEA na Południową Europę.

Oficjel dodał, że sklep IKEA zlokalizowany w Bubanji Potok, na przedmieściach Belgradu ma być ukończony na początku 2017 r. 

W roku finansowym 2015, zakończonym 31 sierpnia szwedzka spółka odnotowała 11,5-proc. wzrost przychodów do kwoty 32,7 mld EUR i zysk netto na poziomie 3,5 mld EUR.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane