Ile jeszcze damy funduszom

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 09-02-2007, 00:00

Napływ pieniędzy do funduszy miał w tym roku wyhamować. Tymczasem w styczniu padł rekord — kupiliśmy jednostki za 3,8 mld zł.

Napływ pieniędzy do funduszy miał w tym roku wyhamować. Tymczasem w styczniu padł rekord — kupiliśmy jednostki za 3,8 mld zł.

Jednym z argumentów za zatrzymaniem pędu do funduszy miało być nasycenie rynku. Innym — obawa o załamanie wzrostów na giełdzie. Tymczasem, choć na początku roku nastroje na giełdzie były chwiejne, padł rekord wpłat. Poprzedni był o 100 mln zł gorszy.

— Polacy przekonali się do tego, że fundusze to doskonała metoda inwestowania — komentuje Grzegorz Raupuk, analityk Analiz Online.

Największym wygranym było w styczniu PKO TFI. Do niego, według wyliczeń Analiz Online, trafiło 1,2 mld zł, czyli prawie jedna trzecia wszystkich wpłat.

— Dużą popularnością cieszył się fundusz z ochroną kapitału. Wspólna oferta z PKO BP, czyli lokata z funduszem, przyczyniła się do dalszej popularyzacji funduszy wśród klientów największego banku —mówi Tomasz Bogutyn, prezes PKO TFI.

Dobrze poradziły sobie inne TFI z czołówki: BZ WBK AIB pozyskało 840 mln zł, a ING prawie 600 mln zł.

Aż cztery TFI straciły. Najwięcej, 260 mln zł, BPH.

— Niektórzy klienci zdecydowali się zakończyć inwestycję w funduszach zamkniętych. W tym miesiącu notujemy już przewagę wpłat — tłumaczy Marcin Bednarek, rzecznik BPH TFI.

Ponad 100 mln odpłynęło również z BPH Aktywnego Zarządzania. Ujemne saldo zanotowały także: Legg Mason, Skarbiec i tradycyjnie już SEB.

Obserwatorów rynku najbardziej cieszy wyhamowanie pędu, przez wielu nazywanego owczym, do najbardziej ryzykownych funduszy akcyjnych. W styczniu wpłacono do nich 380 mln zł. Dla porównania w listopadzie: 2,4 mld zł. W ubiegłym miesiącu najczęściej wybierane były fundusze zrównoważone: 1,46 mld zł. Do funduszy stabilnego wzrostu wpłacono 340 mln zł. Tylko na miesiąc przerwany został odpływ pieniędzy z funduszy dłużnych. W styczniu straciły blisko 180 mln zł.

Polacy rozumieją potrzebę dywersyfikacji portfeli. Świadczą o tym rekordowe wpłaty do funduszy akcji zagranicznych: 370 mln zł.

Potężny napływ zaowocował wzrostem aktywów TFI o 8,1 mld zł. To znacząca część planu na 2007 r.: 20-30 mld.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane