Impel: kurs rośnie razem z grupą

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 05-10-2006, 00:00

Kurs akcji wrocławskiej firmy, która jest największym w Polsce podmiotem na rynku usług outsourcingowych, rósł wczoraj o 6 proc. i jest najwyższy od maja (19,1 zł). Spółka nie podawała ostatnio istotnych informacji. Niezbyt wysokie obroty w trakcie sesji sugerują, że akcji nie kupowali duzi inwestorzy. Kurs firmy zwyżkuje powoli, ale systematycznie od połowy czerwca. Wczoraj udało mu się pokonać sierpniowy szczyt (18 zł), co może zapowiadać podejścia do rocznych maksimów z kwietnia (20 zł). Po wynikach I półrocza wskaźnik P/E dla Impela wynosi 14,9. Tymczasem dla giełdowego sektora usług poziom tego wskaźnika wynosi 15,4. Akcje spółki nie są więc specjalnie tanie. Gdzie szukać powodów wzrostu?

Wzrostowy trend panuje również w sprzedaży Impela. Przychody grupy w I półroczu zwiększyły się o 17 proc. w porównaniu z takim samym okresem 2005 r. Grupa rozszerza się o nowe spółki. W tym roku przejęto pięć firm świadczących usługi, m.in. ochrony, porządkowe i szkoleniowe. W sierpniu zawiązano też nowe spółki, które będą zajmować się działalnością deweloperską na gruntach Impela we Wrocławiu. Inwestorzy giełdowi lubią takie plany, a we Wrocławiu trwa boom inwestycyjny.

Mimo to w wydanej niedawno rekomendacji analitycy DM Amerbrokers obawiają się o realizację prognozy finansowej spółki na ten rok, czyli 20 mln zł zysku netto. W I połowie roku zysk netto spadł do 6,5 mln zł (w 2006 r. wyniósł ponad 8 mln zł). Wpływ na to miały spadek dotacji dla spółki z tytułu zatrudniania niepełnosprawnych, korekty podatku VAT i przekazanie kilku gruntów we Wrocławiu gminie poniżej wartości księgowej. Stopniowe uniezależnianie od dotacji państwowych wpływa negatywnie na wyniki grupy. Jest to jednak dobra strategia, bo decyzje administracji w tej sprawie nie są przewidywalne. W 2005 r. dotacje stanowiły 8 proc. przychodów Impela. Analitycy oczekują, że w najbliższych latach ten udział spadnie do blisko 2,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu