Czytasz dzięki

Indeksy GPW skorzystały z poprawy globalnego sentymentu

  • PAP
opublikowano: 24-08-2020, 18:47

Główne indeksy na GPW zakończyły poniedziałkowe notowania na plusie. Analitycy zwracają uwagę na poprawę globalnego sentymentu oraz napływ kapitału zagranicznego, widoczny w mocnych wzrostach WIG20 i notowanych w nim spółek surowcowych - JSW i KGHM.

"Sesja była całkiem pozytywna, a źródłem poprawy sentymentu najprawdopodobniej były informacje globalne, czyli wypowiedź prezydenta Trumpa o zatwierdzeniu przez FDA leczenia chorych na Covid-19 osoczem ozdrowieńców. Na rynkach europejskich pozytywnie zareagowały spółki cykliczne, co widać po ponad 2-proc. wzroście DAX. Po kompozycji wzrostów na rynku krajowym widać, że za napływ kapitału odpowiadała zagranica - najmocniej zyskał WIG20, a w nim surowcowe JSW i KGHM, a także Tauron" - powiedział PAP Biznes dyrektor departamentu analiz i doradztwa inwestycyjnego BM BNP Paribas Michał Krajczewski.

Amerykańska federalna Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała w niedzielę zezwolenie na stosowanie w nagłych wypadkach osocza rekonwalescencyjnego w leczeniu Covid-19. Agencja uznała, że znane i potencjalne korzyści nowej metody przewyższają znane i potencjalne ryzyka związane z jej stosowaniem. Prezydent USA D. Trump powiedział w niedzielę, że leczenie osoczem zmniejsza śmiertelność przypadków Covid-19 o 35 proc.Na poniedziałkowym zamknięciu WIG20 wzrósł o 1,15 proc. do 1.841,46 pkt., WIG zwyżkował o 0,97 proc. do 52.424,18 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 0,63 proc. do 3.692,99 pkt., a sWIG80 zyskał 0,49 proc. do 14.709,24 pkt.

Obroty na GPW wyniosły 568 mln zł, z czego 371 mln zł przypadło na spółki z WIG20. Inwestorzy najczęściej handlowali akcjami CD Projektu (78 mln zł) oraz Biomedu-Lublin (54 mln zł).

Po otwarciu notowań 10 pkt. na plusie WIG20 pozostawał przez większą część dnia w okolicy 1.835 pkt., czyli około 1 proc. nad kreską.

W momencie zamknięcia notowań na GPW niemiecki DAX zyskiwał 2,2 proc., a S&P 500 rósł o 0,7 proc.

W ujęciu sektorowym 5 z 15 indeksów znalazło się pod kreską, przy czym spadki większości z nich nie przekroczyły 0,5 proc., a najmocniej stracił sektor odzieżowy (-1,1 proc.). O ponad 5 proc. w górę poszedł indeks WIG-leki, a górnictwo zyskało 3,2 proc.

Notowane w WIG20 górnicze JSW i KGHM przewodziły wzrostom w indeksie i zyskały odpowiednio: 7,6 proc. oraz 3 proc. W drugiej połowie notowań na sile przybrały wzrosty Tauronu, który zakończył dzień 5 proc. na plusie.

KGHM poinformował, że sprzedaż miedzi w grupie w lipcu 2020 roku wyniosła 54,5 tys. ton i była wyższa o 14 proc. niż przed rokiem, a produkcja miedzi płatnej w grupie wyniosła w lipcu 57,5 tys. ton, co oznacza spadek o 4 proc. rdr. W momencie publikacji komunikatu kurs rósł już o około 2,5 proc. W ocenie Krajczewskiego dane nie były rewelacyjne, ze względu na różnice w dniach roboczych, a za wzrosty odpowiedzialny był sentyment globalny.

Kurs Dino zakończył dzień ze wzrostem o 1,3 proc. do 241,6 zł i poprawił piątkowe maksimum.

Pod kreską zalazły się 3 spółki z WIG20, przy czym największy spadek zanotował kurs LPP - o 1,8 proc. Spółka zniżkuje drugą sesję z rzędu po tym, jak zapowiedziała w piątek, że chce mieć na przyszłość opcję buybacku nie więcej niż 277.863 akcji własnych za maksymalnie 2,1 mld zł, gdyby ich kurs spadł do bardzo niskich poziomów.

W indeksie średnich spółek wzrostem kursu o 19 proc. wyróżnił się Mabion. Wyraźnie zyskały również Biomed-Lublin - o 8 proc. i Getin Holding - o 6 proc.

Dom Development rósł czwartą sesję z rzędu - w poniedziałek o 4,6 proc. do 114 zł - i po raz kolejny wyznaczył nowe maksimum.

Krajczewski zwrócił uwagę na kurs Grupy Kęty, która podniosła tegoroczną prognozę zysku netto o 20 proc. do 352 mln zł, EBIT o 16 proc. do 453 mln zł, EBITDA o 12 proc. do 600 mln zł, a sprzedaży o 2 proc. do 3,38 mld zł. Kurs spółki na koniec dnia zyskał 1,1 proc. i znalazł się najwyżej w historii, na 486 zł.

"Kurs nie zareagował w poniedziałek zbyt wyraźnie, gdyż już wzrósł mocno po wynikach za II kw., a po których inwestorzy spodziewali się podwyższenia prognozy. Takie sytuacje miały już miejsce w przypadku Kęt, co pokazuje wysoką jakość zarządzania" - powiedział Krajczewski.

Z kolei w sWIG80 mocno wzrósł Polimex-Mostostal i zyskał blisko 6 proc. Polimex poinformował, że aktualny portfel zamówień grupy wynosi ok. 3,84 mld zł. W II kwartale 2020 roku grupa miała 15 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej, podczas gdy rok wcześniej było to 5,8 mln zł zysku.

O 8 proc. w dół poszły notowania Voxel, który w piątek zyskał blisko 18 proc. po tym, jak spółka opublikował raport półroczny.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane