Indeksy na GPW bez większych zmian

  • PAP
opublikowano: 27-08-2020, 17:57

Do końca dnia główne warszawskie indeksy pozostały bez większych zmian, a wyczekiwane przez inwestorów przemówienie szefa Fed w Jackson Hole nie zmieniło obrazu rynku. CD Projekt kontynuował wzrosty, w ramach których kurs spółki i indeks producentów gier znalazły się na nowych maksimach.

Po neutralnym otwarciu, WIG20 przez większą część dnia znajdował kilka punktów pod kreską. W trakcie przemówienia szefa Fed Jeroma Powella w Jackson Hole indeks wyszedł przejściowo na plus, jednak już po kilku minutach wrócił do poprzedniej tendencji. Choć zmienność całego indeksu mieściła się w granicach 20 pkt., to większość jego komponentów doznało przeceny, a dzień na plusie zakończyły jedynie CCC i CD Projekt.

W czwartek prezes amerykańskiej Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że Fed zmienia definicję celu inflacyjnego na uśredniony 2-proc. cel inflacyjny (average inflation targeting) w ramach zakończonego przeglądu celów i narzędzi. Fed będzie także od tej pory dokonywać oceny "niedoboru" (shortfall) pełnego zatrudnienia w gospodarce. Poprzednio Fed badał "odchylenia" (deviations) aktualnego zatrudnienia od jego maksymalnego poziomu.

Na czwartkowym zamknięciu WIG20 zniżkował o 0,1 proc. do 1.846,5 pkt., WIG pozostał bez większych zmian na 52.528,67 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 0,35 proc. do 3.701,29 pkt., a sWIG80 również bez zmian na 14.692,80 pkt.

Obroty na GPW wyniosły 771 mln zł, z czego 588 mln zł przypadło na spółki z WIG20, w którym za blisko połowę obrotów odpowiadał CD Projekt (287 mln zł)

W momencie zamknięcia notowań na GPW niemiecki DAX tracił 0,5 proc., a S&P 500 zwyżkował o 0,4 proc., a DJI rósł o 1 proc.

6 z 15 indeksów sektorowych na GPW zanotowało na koniec dnia wzrosty, przy czym w większości wskaźników zarówno wzrosty, jak i spadki nie przekraczały 1 proc. Najmocniej w górę poszedł WIG-leki - o 6 proc. oraz WIG.Games - o blisko 3 proc. Indeks producentów gier znalazł się tym samym na nowym szczycie, na poziomie 34.286,56 pkt. Najmocniej zniżkowały telekomy - o 1,2 proc.

W WIG20 CD Projekt kontynuował środowe wzrosty i zyskał 5,5 proc. do 460,8 zł, wyznaczając nowy szczyt. Kurs CCC zyskał 1,3 proc.

CD Projekt podał pod koniec środowych notowań, na których kurs zyskał 7 proc., że jego spółka zależna, Spokko, pracuje nad grą mobilną "The Witcher: Monster Slayer" na systemy iOS i Android, osadzoną w świecie gier "Wiedźmin". Daty premier obu wersji gry mają zostać podane jeszcze w tym roku. "The Witcher: Monster Slayer" ma być grą darmową (free to play), wykorzystującą technologię rzeczywistości rozszerzonej (tzw. augmented reality).

Kursy PZU i JSW pozostały bez zmian. Pozostałe spółki zniżkowały, przy czym najmocniej Dino - o 3,2 proc., Tauron - o 2,5 proc. i Cyfrowy Polsat - o 2,2 proc.

Kurs Dino zniżkuje trzeci dzień po wyznaczeniu w poniedziałek nowego maksimum. W czwartek spółka poinformowała, że rozważa przeprowadzenie emisji obligacji w ramach ustanowionego we wrześniu 2017 roku programu emisji obligacji o wartości do 500 mln zł.

Cyfrowy Polsat podał, że zysk EBITDA grupy wyniósł w II kw. 960 mln zł i był o 0,9 proc. niższy od średniej oczekiwań analityków ankietowanych przez PAP Biznes. Wynik spadł o 10,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku.

Indeksy małych i średnich firm do końca sesji utrzymały niewielkie zmiany z pierwszej części dnia. Na czele wzrostów stały Biomed-Lublin - o 13 proc., Mabion - 12 proc., OncoArendi i Trakcja - po 8 proc. oraz Elemental - o 7 proc.

CI Games, który w trakcie sesji zwyżkował nawet o 5 proc., zakończył sesję na 3,2-proc. plusie. Producent gier podał w raporcie finansowym, że w I połowie 2020 r. miało 4,7 mln zł skonsolidowanego zysku netto, wobec 8,1 mln zł straty rok wcześniej.

Wśród najmocniej zniżkujących były Unimot - o 4 proc., Eko Export - o 3,4 proc. i Eurocash - o 2,4 proc.

Na szerokim rynku wśród najmocniej rosnących spółek znalazły się Harper Hygienics - wzrost o 18 proc., a także Lubawa - o 7 proc.

Lubawa podała, że jej szacunkowy skonsolidowany zysk netto w pierwszym półroczu 2020 roku wzrósł o 65 proc. rdr, do 25,8 mln zł.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane