Indeksy na Wall Street znów w czerwieni

WST
opublikowano: 24-05-2010, 22:06

Poniedziałkowa sesja, rozpoczynająca nowy tydzień na amerykańskich giełdach nie należała do spokojnych. Przewagę na rynku miała strona podażowa, które skutecznie torpedowała próby odreagowania indeksów.

Utrzymywanie się złych nastrojów na rynkach to w głównej mierze pokłosie obaw o sytuację finansową wielu europejskich krajów i ryzyka spowolnienia gospodarczego po zapowiadanych programach redukcji deficytów budżetowych. Atmosferę podgrzała informacja o przejęciu przez hiszpański bank centralny niewypłacalnej instytucji CajaSur.

Na finiszu sesji wskaźnik Dow Jones notował spadek o 1,24 proc. S&P500 zniżkował o 1,29 proc. zaś Nasdaq tracił 0,69 proc.

Nastrojów nie były w stanie poprawić znacząco dane z rynku nieruchomości. W kwietniu o 7,6 proc. wzrosła sprzedaż domów na rynku wtórnym. Analitycy oczekiwali dynamiki na poziomie 5,2 proc. Impulsem do zakupów nie okazał się również odczyt wskaźnika aktywności gospodarczej oddziału Fed z Chicago. W kwietniu wzrósł do 0,29 pkt z 0,13 pkt w marcu po korekcie.

W średniej DJ skupiającej największe amerykańskie blue chipy słabo spisywały się m.in. walory General Electric i JP Morgan Chase.Powody do zadowolenia mieli natomiast udziałowcy Citigroup. Jeden z największych na świecie banków otrzymał od analityków Goldman Sachs podwyższoną z „neutralnie” do „kupuj” rekomendację.

Również Goldman Sachs stał za aprecjacją notowań Sprint Nextel, trzeciego pod względem wielkości operatora telefonii komórkowej w Stanach Zjednoczonych. I także w jego przypadku zalecenie zostało podniesione do poziomu „kupuj”.

Udany dzień mieli posiadacze akcji Apple. Zdaniem analityków Morgan Stanley, akcje „jabłuszka” mogą zyskać nawet 28 proc. Bank podwyższył również cenę docelową z 275 do 310 USD. Tłumaczy to wzrostem udziału w rynku dzięki iPhone oraz dużemu popytowi na nowy gadżet, iPad.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Indeksy na Wall Street znów w czerwieni