Indie kupują najwięcej broni na świecie

opublikowano: 17-03-2014, 10:21

Indie w ciągu ostatnich pięciu lat sprowadziły blisko trzykrotnie więcej broni niż ich najbliżsi konkurenci na tym polu: Chiny i Pakistan.

W latach 2009-2013 sprzedaż broni wzrosła o 14 proc. w porównaniu z poprzednią pięciolatką, poinformował  Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI). Tymczasem Indie zwiększyły import broni w tym okresie o 111 proc. Ich udział w globalnym imporcie broni wzrósł w ostatniej pięciolatce do 14 proc. z 7 proc. w poprzedniej.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None

W 2010 roku Indie wyprzedziły Chiny i zostały największym importerem broni na świecie. Głównym jej dostawcą do tego kraju w latach 2009-2013 była Rosja. Ma ona aż 75 proc. udział w imporcie broni do Indii. Władze tego kraju dostrzegają to uzależnienie i zaczęły w ostatnim czasie dywersyfikować dostawy. W lutowym raporcie IHS Jane's poinformowano, że Indie były w ubiegłym roku największym importerem broni z USA. Wydały na nią 1,9 mld USD. USA miały mimo to tylko 7 proc. udział w imporcie broni do Indii.

Największymi dostawcami broni w okresie 2009-2013 były: USA (29 proc. globalnego udziału), Rosja (27 proc.), Niemcy (7 proc.), Chiny (6 proc.) i Francja (5 proc.).
Najwięksi globalni importerzy broni, to obecnie Indie, Chiny, Pakistan, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, AFP

Polecane