Indyjski miliarder "stracił" 13 mld USD w zaledwie cztery dni

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 18-06-2021, 14:26

Gautam Adani, jeden z najbardziej znanych indyjskich miliarderów ma ostatnio bardzo złą passę. Stracił w tym tygodniu już więcej niż ktokolwiek na świecie.

Gautam Adani
Gautam Adani
fot. Amit Dave / Reuters / Forum

Chodzi o bagatela 13 mld USD. O tyle w ciągu minionych czerech dni skurczyła się jego fortuna, która według indeksu miliarderów opracowywanego przez agencję Bloomberg wynosi obecnie około 63,5 mld USD. Tymczasem jeszcze kilkanaście dni temu Adani był na dobrej drodze by przeskoczyć nawet Mukesha Ambaniego i stać się najbogatszym człowiekiem w Azji.

Przyczyną spadku jest załamanie się notowań akcji sześciu spółek należących do konglomeratu Adaniego. Przecena była kontynuowana również w trakcie piątkowe sesji. Najmocniejsza stała się udziałem Adani Total Gas i Adani Transmission, na których korekta sięgnęła już 22 proc..

Do swoistego „trzęsienia ziemi” doszło w miniony poniedziałek, kiedy to dziennik Economic Times poinformował, że indyjski krajowy depozyt akcji zamroził rachunki trzech funduszy z Mauritiusa z powodu niewystarczających informacji o właścicielach.

Tymczasem większość udziałów Albula Investment Fund, Cresta Fund i APMS Investment Fund – wycenianych na 6 mld USD – stanowią akcje firm Adaniego. Wywołało ogromną podaż ma tych walorach i załamanie ich kursu. Według agencji Bloomberg, fundusze offshore z Mauritiusa zarządzają ponad 90 proc. swoich aktywów w spółkach grupy Adaniego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane