Inflacja w Chinach potwierdza spowolnienie

Inflacja konsumencka w Chinach zwolniła w czerwcu nieco mocniej niż oczekiwano, sugerując utrzymujące się osłabienie tamtejszej gospodarki, które mogłyby skłonić Pekin do uruchomienia dodatkowych środków stymulacyjnych, aby wesprzeć wzrost gospodarczy, informuje Reuters.

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) wzrósł w czerwcu 2014 r. o 2,3 proc. w ujęciu rocznym podczas gdy średnia prognoz analityków kształtowała się na poziomie 2,4 proc. Największy wpływ na wyliczenia miały zmiany cen wieprzowiny, wynika z danych opublikowanych przez Narodowe Biuro Statystyki.

Z kolei indeks cen producentów (PPI) spadł o 1,1 proc. Tym samym seria miesięcznych spadków wskaźnika wydłużyła się już do 28. W tym przypadku konsensusu rynkowy zakładał spadek rzędu 1 proc.

"Słabe dane o inflacji dają Pekinowi więcej możliwości zintensyfikowania ukierunkowanych działań, a nawet otwierają drzwi dla opcji obejmującej łagodzenie polityki monetarnej, w tym redukcji stóp procentowych w celu wsparcia wzrostu gospodarczego" - ocenia Wang Jin, analityk Guotai Junan z Szanghaju.

Indeks CPI spadł w czerwcu o 0,1 proc. w stosunku do maja, w porównaniu z prognozą zakładającą brak zmiany w ujęciu miesięcznym.

W pierwszej połowie tego roku, średnia inflacja konsumencka wyniosła 2,3 proc. i była znacząco niższa niż zakładany na początku roku przez rząd i bank centralny pułap 3,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Inflacja w Chinach potwierdza spowolnienie