Inflacja w Libanie przekroczyła 100 proc.

opublikowano: 26-08-2020, 11:06

W lipcu w Libanie nastąpił kolejny dramatyczny wzrost inflacji.

Ceny detaliczne rosły o 112,4 proc. w lipcu w ujęciu rocznym, ogłosił urząd statystyczny. W czerwcu inflacja nie przekraczała 90 proc. W lipcu ceny były o 11,4 proc. wyższe w porównaniu z czerwcem.

Ostatni raz tak wysoką inflację widziano w Libanie trzy dekady temu po zakończeniu wojny domowej. Gwałtowny spadek wartości funta libańskiego spowodował trudność równoważenia cen krajowych produktów importem. Jednocześnie nie ma zgody politycznej co do tego jak pokonać kryzys gospodarczy i finansowy.

Według ONZ, ponad połowa mieszkańców kraju znajduje się w ubóstwie. Ceny żywności i napojów niealkoholowych wzrosły w lipcu o 336 proc. w ujęciu rocznym. Odzież i obuwie zdrożały o 409 proc. Ceny wody, elektryczności i gazu oraz innych paliw rosły jednak tylko o 11,6 proc. dzięki utrzymaniu przez rząd subsydiów.

Powiązanie funta libańskiego z dolarem amerykańskim mocno osłabło po tym jak w marcu rząd nie wykupił obligacji wartości 40 mld USD. Za dolara trzeba płacić obecnie na czarnym rynku ok. 7 tys. funtów libańskich, a oficjalny kurs, stosowany tylko przy subsydiowanym przez państwo imporcie pszenicy, paliw i leków wynosi 1507,50 za dolara.

Oprócz problemów natury ekonomicznej Liban zmaga się także z pandemią. Niedawno kraj musiał ponownie dokonać zamknięcia w związku z rosnącą liczbą zakażeń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane