Inflacja w strefie euro wzrosła do 5 proc.

ARŻ
opublikowano: 07-01-2022, 11:38

Jak wynika ze wstępnych szacunków Eurostatu, inflacja HICP w krajach strefy euro wzrosła z 4,9 proc. w listopadzie do 5,0 proc. w grudniu, pisze Reuters.

Analitycy spodziewali się nieznacznego spadku wskaźnika - do 4,7 proc. w ujęciu rocznym. Grudniowy odczyt okazał się być najwyższy w historii badań.

Głównym czynnikiem napędzającym inflację pozostały ceny energii, które wzrosły o 26 proc. rok do roku. Znacznie powyżej celu inflacyjnego Europejskiego Banku Centralnego (2 proc. w skali roku) utrzymywał się także wzrost cen żywności, usług i towarów importowanych.

Wskaźnik inflacji bazowej, która nie obejmuje najbardziej zmiennych cen żywności i energii, wzrósł miesiąc do miesiąca z 2,6 do 2,7 proc.

Eurostat i Komisja Europejska opublikowały w piątek także inne ważne dane makroekonomiczne - sprzedaż detaliczna wzrosła o 1 proc. mdm i 7,8 proc. rdr, a indeks nastrojów gospodarczych spadł miesiąc do miesiąca ze 117,6 do 115,3 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane