Informatycy chcą podwyżek

opublikowano: 13-01-2019, 22:00

Nawet początkujący programista żąda 20 proc. więcej niż rynkowy standard.

Należą do zarobkowej elity, a mimo to oczekują podwyżek. Pensje programistów od 2014 r. wzrosły średnio o 4 tys. zł, ale nadal nie zaspokajają ich ambicji. W wywieraniu presji na pracodawcach pomaga im niedobór kadr — podaż informatyków nie nadąża za popytem. Roszczeniowi są nawet ci, którzy dopiero rozpoczynają karierę w nowych technologiach.

— Coraz częściej także początkujący programiści dyktują warunki finansowe, spodziewając się pensji wyższej o minimum 15-20 proc. od standardu w branży — potwierdza Urszula Dębniak, starszy konsultant IT w agencji rekrutacyjnej Antal.

Według jej danych, w ubiegłym roku statystyczny nowicjusz (junior Java developer) zarabiał 8 tys. zł brutto. Przedsiębiorstwa, zwłaszcza mniejsze, nie są w stanie sprostać takim stawkom. Dlatego niektóre inwestują w rozwój pracowników o skromniejszych kompetencjach cyfrowych — coraz powszechniejszą praktyką jest wysyłanie osób z technologiczną smykałką do szkół kodowania. Nauka trwa tam od sześciu do 12 miesięcy, a jednak pracodawcy akceptują ten czas. Problem w tym, że absolwenci kursów programowania wiedzą, jak rynek wycenia opanowane przez nich umiejętnościi natychmiast żądają podwyżek, premii i benefitów. Wszystko wskazuje na to, że to trwała tendencja.

— Jeszcze dwa lata temu większość firm programistycznych zainteresowana była współpracą tylko z najbardziej doświadczonymi specjalistami, tzw. seniorami. Rok temu ci sami pracodawcy poszukiwali już osób ze średnim doświadczeniem i juniorów — mówi Marcin Kosedowski, szef marketingu w szkole programowania online Kodilla.com.

Szczyt finansowej drabiny należy jednak nie do programistów, a do kadry zarządzającej. Średnie zarobki dyrektorów i menedżerów w ostatnich pięciu latach wzrosły z 15 do 23 tys. zł.

bc64433c-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu