Innowacje chcą być zielone

opublikowano: 10-12-2018, 22:00

Wynalazki stosowane w budynkach coraz częściej powstają z troski o środowisko naturalne.

Wśród innowacyjnych rozwiązań w budownictwie pojawia się ich coraz więcej, choć zazwyczaj polegają na znaczącym ulepszeniu produktów, czy też hybrydowym łączeniu zalet poszczególnych rozwiązań przy eliminacji ich wad.

— Są to między innymi dynamiczne opomiarowanie, sieci neuronowe, robotyka, a przede wszystkim synchronizacja tych rozwiązań dla osiągnięcia najlepszych rezultatów — mówi Rafał Schurma, założyciel i prezydent Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC, właściciel visio architects and consultants.

Jak wynika z badania World Green Building Trends 2018 SmartMarket Report, prawie połowa ankietowanych szacuje, że w najbliższych trzech latach 60 proc. ich projektów będzie zielonych. W badaniu uczestniczyło 2 tys. specjalistów budowlanych z 86 krajów, w tym z Polski.

Energetyczne analizy

— Pośrednio z ekologią związane są innowacje z dziedziny big data i machine learning. Monitoring pomiarów i ich analiza pozwalają na istotne oszczędności zużycia energii. Okazało się, że w nocy prąd zużywany jest niepotrzebnie przez różne urządzenia, które mogą być wyłączone, np. stacje podgrzewające wodę pitną w dystrybutorach — mówi Artur Met, dyrektor ds. innowacji w APA, firmie oferującej automatykę dla przemysłu i budynków.

Artur Met zwraca uwagę, że zmniejszenie śladu węglowego można też uzyskać, zwiększając dostępność informacji. Po wprowadzeniu indywidualnych liczników dla najemców w jednej galerii handlowej i zamianie opłaty ryczałtowej na opłatę wynikającą z faktycznego zużycia energii, zmniejszyło się ono w obiekcie o 15 proc. rocznie. Oczywiście opracowywane są też innowacje rozumiane jako wynalazki, np. akumulatory chłodu pozwalające go zmagazynować, gdy jest zimno w nocy i wykorzystać w czasie upalnego dnia.

W praktyce

Dwie innowacje wprowadza w swoich inwestycjach Skanska, która zakończyła pilotaż technologii „zielonego betonu”. Położony na powierzchni 350 mkw. przy kompleksie Generation Park w Warszawie chodnik redukuje 30 proc. szkodliwych substancji z powietrza zanieczyszczonego smogiem.

— Gdy zbudujemy planowane 6 tys. mkw. chodnika z „zielonego betonu”, rocznie będziemy kompensować środowisku przejazd 10 samochodów z silnikiem Diesla, zakładając, że każdy pokona 17 tys. km — mówi Anna Tryfon- Bojarska, menedżer ds. innowacji w spółce biurowej Skanska.

Innowacja spotkała się z dużym zainteresowaniem samorządów, architektów i ekspertów Skanska z innych krajów. Firma w niedalekiej przyszłości chce wdrażać zielony beton w projektach Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej, szczególnie w miejscach, w których jest problem ze smogiem. Według Przemysława Malinowskiego, menedżera do spraw produktów specjalnych w Grupie Górażdże, która jest producentem „zielonego betonu”, koszt gotowego chodnika jest tylko 5-7 proc. droższy od tego, do którego użyto tradycyjnego materiału. Drugim innowacyjnym rozwiązaniem w Skanska jest testowana instalacja perowskitowych paneli fotowoltaicznych, które zamontowano na 5. piętrze elewacji biurowca Spark w Warszawie. Anna Tryfon-Bojarska wierzy, że dzięki perowskitom będziemy mogli tworzyć budynki pasywne lub nawet produkować nadwyżki energii elektrycznej.

Inteligencja ma przyszłość

Jako przyszłościowe eksperci ds. innowacji postrzegają rozwiązania łączące analitykę danych budynkowych z optymalnym zarządzaniem i konsumpcją mediów w budynku.

Siemens Financial Services zbadał możliwości przekształcenia nieruchomości komercyjnych w budynki inteligentne, przy wykorzystaniu oszczędności płynących z wdrożonych usprawnień, za to bez konieczności angażowania dodatkowego kapitału. Analiza objęła potencjał do „samofinansowania” konwersji na budynki inteligentne w 13 krajach w sektorach budynków komercyjnych i administracji publicznej. Z obliczeń Siemens Financial Services wynika, że w Polsce potencjał do samofinansowania modernizacji nieruchomości jest duży i tylko w sektorze budynków administracji publicznej i komercyjnych sięga około 4 mld zł. Wdrożenie inteligentnych rozwiązań pozwala ograniczyć zużycie energii nawet o 50 proc. Daje również szansę na spełnienie coraz bardziej rygorystycznych wymagań w zakresie jakości powietrza i ochrony środowiska. Jak szacują eksperci, budynki niemieszkalne odpowiadają za 10-15 proc. emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Ich modernizacja zgodnie z koncepcją „Smart Buildings” może zredukować to negatywne zjawisko o 15-25 proc.

4 mld zł Tyle można zaoszczędzić na samofinansowaniu inteligentnych budynków komercyjnych i publicznych dzięki wprowadzanym usprawnieniom.

50 proc. Nawet o tyle pozwala ograniczyć zużycie energii wdrożenie inteligentnych rozwiązań w budynkach — wynika z badania Siemens Financial Services.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy