Innowacyjnie znaczy ekologicznie

opublikowano: 27-02-2017, 22:00

Nowoczesne technologie w budownictwie pozwalają w bardziej zrównoważony sposób wykorzystywać dobra naturalne

Jeszcze kilka lat temu głównym powodem niezbyt imponującego rozwoju polskiego budownictwa był niski poziom innowacyjności. Sytuacja odwróciła się o 180 stopni. Według raportu CEED (Central and Eastern Europe Development Institute) postęp technologiczny na polskim rynku stwarza tak ogromny potencjał, że nasz kraj może się stać regionalnym liderem innowacyjności w wielu gałęziach gospodarki w tym w budownictwie. Dziś Polska jest siódmym co do wielkości w EU i zarazem jednym z najszybciej rozwijających się w całej Europie rynkiem budowlanym. Według prognoz platformy analitycznej Building Radar, do 2020 r. sektor budowlany w Polsce urośnie o ponad 10 pkt proc., osiągając wraz z Portugalią najwyższy wzrost na kontynencie.

— W najbliższych latach branża budowlana będzie się szybko rozwijała w naszym kraju. Sektor staje się nowocześniejszy i zarazem konkurencyjny — twierdzi Bartosz Leszczyński, dyrektor sprzedaży w spółce Jadar, produkującej materiały budowlane.

Ekologia napędza rozwój

Tym, co decyduje o kształcie współczesnego sektora budowlanego, są dwa powiązane trendy. Po pierwsze, zwrot w kierunku wykorzystania nowoczesnych technologii, i po drugie, tendencje proekologiczne. Jedno ciągnie za sobą drugie, ponieważ zasadnicza część wdrażanych w budownictwie innowacji technologicznych służy energooszczędności lub innym sprawom związanym z ekologią. Przykładowo marka EcoReadyHouse, która produkuje domy niskoenergetyczne, energooszczędne i pasywne w technologii Eco Smart, stosuje innowacyjne systemy konstrukcji i izolacji, łącząc je z inteligentnym systemem zarządzania domem i wykorzystaniem naturalnych źródeł ciepła i energii. Podczas gdy większość budynków w Polsce nadal powstaje z wypalanej ze szkodą dla środowiska cegły, EcoReadyHouse wykorzystuje wysokiej jakości drewno, dzięki czemu budowa domów jest neutralna dla środowiska.

— Nasze domy są ogrzewane za pomocą pompy ciepła powietrze-woda, która odbiera ciepło z otoczenia i następnie przesyła je do instalacji odpowiedzialnych za wodne ogrzewanie podłogowe. Dużą rolę odgrywa również odpowiednia izolacja cieplna, dzięki której dom nie traci ciepła ani nie potrzebuje więcej energii do ogrzania — tłumaczy Bartłomiej Szejny, właściciel marki EcoReadyHouse.

W świetle dyrektywy EPBD (Energy Performance of Buildings Directive) Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej, dotyczącej stymulowania poprawy jakości energetycznej budynków, od 2020 r. będą mogły być wznoszone wyłącznie obiekty o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię. 1 stycznia 2017 r. w Polsce weszły w życie przepisy regulujące warunki techniczne, jakie muszą spełniać projektowane budowle.

Nie tylko przepisy

Nowe warunki to kolejny krok w promowaniu budownictwa energooszczędnego w naszym kraju. Ale nie tylko przepisy skłaniają budowlańców do inwestowania w innowacyjność. Coraz większą rolę odgrywają preferencje klientów. Z najnowszego „Raportu o budowie domów w Polsce”, przygotowanego przez serwis Oferteo.pl, wynika, że wśród budujących domy rośne m.in. popularność ekologicznego ogrzewania. W 2016 r. podobnie jak rok wcześniej najczęściej wybieranym rodzajem ogrzewania domu było gazowe — wybrało je 40 proc. ankietowanych. Nie słabnie także popularność ogrzewania za pomocą kotła na paliwo stałe, np. węgiel, ekogroszek, miał, drewno opałowe. Widać też, że coraz więcej osób interesuje się pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych. 15 proc. ankietowanych wskazało, że zamontowało w domu pompę ciepła, a 7 proc. wybrało kolektory słoneczne (w 2015 r. zainteresowanych kolektorami było tylko 4 proc. badanych).

Jednocześnie zmieniła się wartość dopuszczalnych wskaźników EP, które określają zapotrzebowanie powstającego budynku na nieodnawialną energię pierwotną. Analitycy Open Finance szacują, że nowe wymagania spowodują wzrost średnich kosztów budowy domu o 5-10 proc. Ale już w dłuższym czasie zastosowanie innowacyjnych rozwiązań proekologicznych może przynieść znaczące oszczędności.

— Biorąc pod uwagę czas eksploatacji budynków, łatwo się przekonać, że inwestycja w materiały energooszczędne w ostatecznym rozrachunku pozwoli znacząco zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło, a co za tym idzie, okaże się bardzo korzystna finansowo. W przypadku okien rozpatrywanym parametrem jest współczynnik przenikania ciepła. Technologia wykorzystująca materiały PVC pozwala na tworzenie coraz lepszych rozwiązań, które są często bardziej ekonomiczne niż tradycyjne — komentuje Marcin Tomczyński, zastępca dyrektora do spraw technicznych i rozwoju w firmie Vetrex.

ZIELONY KIERUNEK: Budownictwo w Polsce coraz bardziej otwiera się na innowacyjne rozwiązania. Większość z nich pozwala obniżyć koszty użytkowania budynku, a poza tym są przyjazne środowisku. [FOT. TOMASZ PIKUŁA]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu