Innowacyjność rodzi się w polskich firmach

Małgorzata Ciechanowska
08-02-2011, 00:00

Polscy producenci stolarki okiennej nie importują nowości. Sami z powodzeniem poszukują innowacyjnych rozwiązań.

Najwięksi producenci okien prowadzą własne prace badawczo-konstrukcyjne

Polscy producenci stolarki okiennej nie importują nowości. Sami z powodzeniem poszukują innowacyjnych rozwiązań.

Najwięksi producenci stolarki okiennej mają własne centra badawczo-rozwojowe. Przykładowo, firma Fakro zatrudnia ponad 70 inżynierów, którzy pracują nad nowymi produktami.

— Polscy producenci korzystają głównie z własnego zaplecza technologicznego i wiedzy rodzimych konstruktorów. To firmy zagraniczne często podglądają nasze dokonania — mówi Janusz Komurkiewicz, dyrektor marketingu w spółce Fakro.

Własne prace badawcze i konstrukcyjne prowadzą także firmy Stolbud Włoszczowa i Velux. Ponadto Velux realizuje również międzynarodowy projekt Model Home 2020, w ramach którego buduje 6 domów w pięciu krajach europejskich. W budynkach testowane są wszystkie rozwiązania proponowane przez inżynierów z ośrodków badawczych firmy.

— Domy testowe pozwalają nam zweryfikować, jak nasze produkty sprawdzają się w różnych warunkach klimatycznych i pogodowych — tłumaczy Jakub Bogacz z firmy Velux.

Energooszczędnie

Badania i prace konstrukcyjne w przypadku stolarki okiennej koncentrują się głównie na energooszczędności. Ważne są dwa aspekty: poprawienie izolacyjności okien, a także zastosowanie rozwiązań, np. świetlików tunelowych, które umożliwią doświetlenie pomieszczeń. Zmniejszeniu zużycia energii mają służyć także systemy automatycznego sterowania oknami i sprzętem domowym.

— System io-homecontrol stosowany we wszystkich produktach elektrycznych Velux wykorzystuje fale radiowe, zatem nie wymaga okablowania budynku, a jednocześnie daje duże możliwości rozbudowy na każdym etapie użytkowania — mówi Jakub Bogacz.

Po wyjściu z domu jego mieszkańców automatyczne zamykają się okna połaciowe, gasi się światło i obniża się temperatura powietrza we wnętrzu. Latem zaprogramowane rolety zewnętrzne opuszczają się, zapobiegając nadmiernemu nagrzewaniu wnętrza, a co za tym idzie ograniczają zużycie energii potrzebnej na jego chłodzenie i klimatyzację. Natomiast w zimowy dzień podnoszą się, zapewniając dopływ naturalnego światła i energii słonecznej nagrzewającej pomieszczenia. Z kolei opuszczone nocą ochronią dom przed stratami ciepła.

Na energooszczędność postawili też inni producenci okien. Fakro ma w ofercie okna dachowe dostosowane do budownictwa pasywnego, Stolbud Włoszczowa — energooszczędne okna Capital, zaś Drutex proponuje okna Iglo 5 oraz Iglo 5 Classic.

Bezpieczeństwo i cisza

Celem udoskonalania okien jest także zwiększenie ich bezpieczeństwa. Firma Fakro stworzyła okno FTP-V P2 Secure, które ma podwyższoną odporność na włamanie i jest wyposażone w laminowaną i antywłamaniową szybę klasy P2A, specjalny system zapobiegający wymontowaniu szyb oraz klamkę z blokadą.

Producenci dbają też o bezpieczeństwo użytkowania okna. W 2010 r. w ofercie spółki Velux pojawiły się okna z szybami klejonymi, które dzięki zastosowaniu specjalnych folii pomiędzy taflami szkła są bezpieczne dla użytkowników okna.

Nowością roku 2011 w firmie Velux jest pakiet wyciszający deszcz. Składa się on ze specjalnego oblachowania okna i szyb energooszczędnych tłumiących dźwięki.

— Innowacyjna technologia polega na pokrywaniu elementów aluminiowego oblachowania okna wyciszającą folią. Ta zmiana gwarantuje, że na poddaszu może być wyjątkowo cicho nawet podczas największej ulewy. Pakiet wyciszający deszcz może zredukować hałas aż o 7 dB — tłumaczy Jakub Bogacz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Nieruchomości / Innowacyjność rodzi się w polskich firmach