Instytucje przeceniły PKN Orlen

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 08-02-2002, 00:00

Zaskakująco wysoka okazała się wczoraj przecena akcji PKN Orlen. Zdaniem większości specjalistów, prawie 7-proc. spadek notowań wymusiły duże instytucje finansowe, które nagle ograniczyły swoje zainteresowanie walorami płockiego koncernu. Spadek popytu na akcje spółki wynika z zakończenia zakupów służących poprawie pozycji znaczących inwestorów przed zbliżającym się walnym zgromadzeniem akcjonariuszy.

NWZA spółki zaplanowano na 21 lutego. Natomiast czwartek był ostatnim dniem, w którym kupione akcje PKN Orlen można zarejestrować na walnym zgromadzeniu. Jednak sądząc po przebiegu ostatniej sesji główni udziałowcy Orlenu zadbali już wcześniej o wzmocnienie posiadanych pakietów akcji. Zaskoczeni całą sytuacją mogli czuć się inwestorzy, którzy nastawili się w czwartek na sprzedaż akcji koncernu.

Skupowanie walorów płockiej spółki trwało już od co najmniej kilku tygodni. W tym okresie cały czas trwały spekulacje, jakie instytucje za tym stoją. Ministerstwo Skarbu Państwa nie ukrywa, że próbuje utworzyć koalicję inwestorów, która na zbliżającym się WZA przegłosowałaby zmiany w radzie nadzorczej i zarządzie przedsiębiorstwa. Nieoficjalnie mówi się, że w sukurs MSP może przyjść PZU.

W ostatnich dniach zdecydowanie zaczęła słabnąć pozycja inwestorów popierających dotychczasowe działania zarządu. The Bank of New York zmniejszył o 2,01 proc. liczbę posiadanych akcji PKN. Depozytariusz GDR-ów posiada 106 282 258 akcji, co stanowi 25,29 proc. głosów na WZA.

Wśród analityków panuje przekonanie, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest osiągnięcie przez MSP dominującej pozycji w PKN Orlen, przy sporym rozproszeniu pozostałych akcjonariuszy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Instytucje przeceniły PKN Orlen