Inter IKEA idzie na zakupy

  • Emil Górecki
opublikowano: 16-07-2013, 00:00

Szwedzi zmodyfikowali strategię. Będą zwiększać wartość grupy przez przejęcia obiektów handlowych.

Do końca roku warszawskie centrum handlowe Wola Park trafi do portfela spółki Inter IKEA Centre Group, dewelopera handlowego z grupy Ingvara Kamprada. Spółka, która do tej pory zajmowała się budowaniem wielkich parków handlowych (m.in. w podwarszawskich Jankach, stołecznej dzielnicy Targówek, w Łodzi i we Wrocławiu), zamierza też kupować także gotowe obiekty.

— Kupno Wola Parku wpisuje się w nową, długoterminową strategię Inter IKEA, która poszerzyła wachlarz naszych możliwości o kupowanie lokalizacji handlowych w najważniejszych miastach. To daje nam również możliwość zakupu centrów handlowych, które nie mają w sąsiedztwie sklepu IKEA — mówi Izabela Sawicka z Inter IKEA.

Wola Park należy do funduszu zarządzanego przez francuski AEW Europe. Chciał on uczynić z tej inwestycji jedno z największych centrów handlowych w stolicy. Już w 2011 r. zapowiadał, że chce go rozbudować o około 20 tys. mkw. powierzchni najmu. Przygotował dokumentację, ale budowa będzie zadaniem nowego właściciela.

Obecnie Wola Park ma prawie 60 tys. mkw., z czego 18 tys. mkw. to hipermarket Auchan stanowiący odrębną własność. Centrum handlowe zostało oddane do użytku w 2002 r. i wówczas rzeczywiście było największym obiektem handlowym w Warszawie.

Potem wyprzedziły je Galeria Mokotów i Arkadia. Ile Wola Park kosztowała szwedzką spółkę? To tajemnica. W 2007 r. poprzedni właściciel dostał za tę inwestycję 146 mln EUR przy stopie kapitalizacji 5,7 proc. Inter IKEA jeszcze w wakacje chce zacząć prace budowlane w nowym parku handlowym z meblowym sklepem w Lublinie.

Spółka ma jeszcze teren pod podobną inwestycję w Rzeszowie, ale na razie nie planuje wbicia pierwszej łopaty. W Polsce grupa Ingvara Kamprada, oprócz sklepów i dewelopera handlowego, buduje również biurowce. Zajmuje się tym spółka SwedeCenter. W Warszawie i Poznaniu powstają kompleksy Business Garden, w Szczecinie — Brama Portowa, a w Trójmieście — Gdynia Waterfront.

Mimo że nadeszły wakacje, w nieruchomościach panuje spory ruch. W najbliższych dniach powinna zostać sfinalizowana transakcja sprzedaży magazynu H&M pod Poznaniem, który za około 60 mln EUR przejmie amerykański fundusz W.P. Carrey. Natomiast szwedzki deweloper — Skanska Property — czeka na oferty na dopiero budowany biurowiec Atrium 1, który powstaje przy Rondzie ONZ w Warszawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu