Inwestor dokapitalizował Almę

Tomasz Żarnecki zapłacił 5,5 mln zł za nowe akcje Almy i będzie kontrolował prawie połowę kapitału spółki. Jerzy Mazgaj sprzedaje papiery.

Nie minął tydzień, odkąd WZA Almy przegłosowało ratunkową emisję akcji, a inwestor, do którego ją skierowano, już opłacił nowe papiery. Tomasz Żarnecki, przedsiębiorca z Nowego Targu, do którego należą dwa sklepy pod szyldem E.Leclerc, zapłacił 5,5 mln zł za 5,5 mln nowych akcji delikatesowej spółki. Pieniądze mają umożliwić jej przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego i wyjście na prostą. Jak informowaliśmy wcześniej, nowy inwestor zobowiązał się też do udzielenia Almie 24 mln zł pożyczki, która następnie będzie mogła być skonwertowana na akcje. Na razie nie wiadomo, czy i kiedy pieniądze zostaną pożyczone — Tomasz Żarnecki do tej pory nie odpowiedział na nasze prośby o kontakt. Nowe akcje po rejestracji emisji będą stanowić 49,7 proc. podwyższonego kapitału zakładowego. Głosów na walnym dadzą jednak mniej — część pakietu Jerzego Mazgaja, do tej pory największego akcjonariusza Almy, to papiery uprzywilejowane. Przy założeniu, że Jerzy Mazgaj zachowałby swój pakiet, Tomasz Żarnecki mógłby liczyć na niespełna 41 proc. głosów na walnym. Były prezes nie wyklucza jednak sprzedaży swojego pakietu. Na razie podczas transakcji sesyjnychpozbył się 90 tys. akcji (czyli nieco ponad 5 proc. wszystkich, które posiadał) za 0,27 mln zł. Giełdowa kapitalizacja Almy to obecnie zaledwie 15,5 mln zł. Kurs akcji spółki jest co prawda o 120 proc. wyżej niż w historycznym dołku sprzed miesiąca, ale mimo to papiery są o 60 proc. tańsze niż przed rokiem. Alma we wrześniu tego roku złożyła wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego, na co sąd zgodził się w grudniu. Spółka nie była w stanie regulować zobowiązań wobec dostawców i banków, a półki w sklepach świeciły pustkami. Z ogólnopolskiej sieci sklepów niewiele zostało — pod szyldem Almy działa zaledwie 9 placówek, większość w Krakowie. Spółka ma jednak jeszcze m.in. cenne nieruchomości. © Ⓟ

Artykuł dostępny tylko dla naszych subskrybentów

Rzetelne dziennikarstwo i świadomość biznesowa

Tego właśnie możesz się spodziewać wykupując dostęp do treści Pulsu Biznesu
PB online
Dopasuj „PB” do swoich potrzeb
Nowy klient
Wydanie cyfrowe Poznaj „PB”

Chcesz nas lepiej poznać?

Wypróbuj wersję Basic przez pierwszy miesiąc w promocyjnej cenie!

7 90 za pierwszy miesiąc
wybierz
Wydanie cyfrowe Basic

Aktywuj dostęp do pb.pl – zyskasz nieograniczoną możliwość czytania najświeższych informacji z gospodarki i rynków. Aby korzystać z nich jeszcze wygodniej, pobierz aplikację mobilną.

od 63 20 / miesiąc
wybierz
Wydanie cyfrowe Premium

Zamów wersję Premium, a do Twojej dyspozycji będzie pełna zawartość pakietu Basic, a dodatkowo: e-wydania, raporty branżowe, LexBiznes oraz atrakcyjne rabaty na konferencje.

od 103 20 / miesiąc
wybierz
Szczegóły pakietów
Ukryj
Basic
Premium

Pełny dostęp do treści serwisu pb.pl

Prosta nawigacja pozwoli Ci korzystać z sekcji, które Cię interesują

Newslettery

Otrzymasz aktualny przegląd wiadomości o biznesie, branży, inwestycjach z Polski i ze świata

Aplikacja mobilna

Korzystaj wygodnie na każdym urządzeniu mobilnym z systemem Android lub iOS

Ponad milion archiwalnych artykułów

Nic Cię nie ominie. Zawsze możesz wrócić do tematów, które Cię zainteresowały

Raporty, rankingi, zestawienia

Dostęp m.in. do katalogów Gazel Biznesu, wyników rankingu Złoty Bankier, a także licznych raportów na temat bankowości w Polsce

E-wydanie „Puls Biznesu”

Elektroniczna wersja dziennika dostępna o godzinie 22 dzień wcześniej niż na papierze

E-wydanie „Puls Biznesu Weekend”

E-wersja ekskluzywnego miesięcznika, poświęconego tematyce lifestylowej w ujęciu biznesowym

Lex Biznes

System wiedzy prawnej LexBiznes, w którym znajdziesz m.in. wzory dokumentów oraz pism i akty prawne

Rabat na konferencje i szkolenia

Rabat w wysokości 10% możesz wykorzystać wiele razy w trakcie trwania swojej subskrypcji

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy