Inwestorzy powinni poskromić apetyt

opublikowano: 09-08-2022, 16:26
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Zmęczony i wyposzczony giełdowy byk powinien zachować wstrzemięźliwość, bo bilans szans i ryzyka związanych z szarżą nie jest korzystny, uważają analitycy z Biura Maklerskiego mBanku.

Przeczytaj i dowiedz się:

  • jakie nastawienie mają analitycy do rynku akcji w najbliższych tygodniach,
  • przed czym przestrzegają,
  • czego ich zdaniem inwestorzy nie doceniają,
  • które spółki to ich kluczowe pomysły inwestycyjne.

Na GPW wcale nie jest tanio, bo wskaźniki są mylące, a argumentów za dalszą przeceną jest bez liku, mówił w “PB” trzy tygodnie temu Mateusz Krupa, odpowiedzialny za strategię w Biurze Maklerskim mBanku. Do niedawna ekspert zarządzał funduszami w jednym z TFI - po przejściu na drugą stronę i rozmowach z rynkiem specjalista odniósł wrażenie, że konsensusowe jest podejście, zgodnie z którym polskie akcje są tanie, ale brakuje impulsów, by były droższe. To zgubne myślenie, uważa Mateusz Krupa, bo bilans szans i ryzyka powinien raczej skłaniać do wstrzemięźliwości i stania na pozycjach defensywnych.

Z dystansem:
Z dystansem:
Mateusz Krupa, który w BM mBanku odpowiada za strategię dla rynku akcji, podtrzymuje defensywne podejście do rynku. Jego zdanie nie można ulec pokusie dokupowania przecenionych akcji, bo ryzyko przeważa obecnie nad szansami.
Marek Wiśniewski

“Podkreślamy to, bo odnosimy wrażenie, że część zarządzających jest wyposzczonych i zmęczonych rynkiem niedźwiedzia, przez co korci ich do podbierania. Około 85 proc. spółek w WIG jest cyklicznych, a naszym scenariuszem bazowym jest recesja w Europie” - napisał analityk w comiesięcznym raporcie biura, wydanym 3 sierpnia.

Zdaniem Mateusza Krupy rynek nie docenia ryzyka zaskoczeń w danych o PKB (w dół), bezrobociu (w górę) i inflacji (w górę).

“Trzymający się jeszcze konsument, niskie bezrobocie oraz brak sygnałów psucia się portfeli kredytowych w bankach nie powinny uśpić czujności, bo nie są wskaźnikami wyprzedzającymi i powinny być widoczne dopiero w późniejszym etapie cyklu koniunkturalnego” - dodaje analityk.

Mateusz Krupa zwraca uwagę na presję kosztową w firmach i ryzyko załamania popytu, co skutkowałoby wyższym od obecnych oczekiwań bezrobociem.

Na sierpień analitycy BM mBanku radzą utrzymać zaangażowanie w sektorze paliwowym (PKN Orlen, PGNiG) i spożywczym (Dino Polska), zmniejszyć krótką pozycję w spółkach wydobywczych (JSW, KGHM) i zwiększyć wybiórczo w bankach (faworyt to Santander Bank Polska).

Mateusz Krupa sceptycznie odnosi się do odbicia cen akcji w Stanach Zjednoczonych, gdzie Nasdaq od dołka urósł już o około 20 proc. Jego zdaniem do opisu stanu tamtejszego rynku najlepiej pasuje określenie “wishful-thinking bear market rally”, czyli korekta bessy napędzana myśleniem życzeniowym. Impuls do niej dał Jerome Powell, którego wypowiedzi po ostatniej podwyżce stóp procentowych przez Fed odczytano jako gołębie. Inwestorzy szczególną uwagę zwrócili na zmianę tonu na bardziej zrównoważony i skupienie się na zależności od danych w przyszłości, gdy polityka przekroczy poziom neutralny. Mateusz Krupa uważa, że wypowiedzi innych członków Fedu będą osłabiać ekscytację rynku, a próbkę tego dał już szef Rezerwy w Minneapolis Neel Kaskhari, który podkreślił zaangażowanie władz monetarnych w obniżenie popytu, aby osiągnąć cel inflacyjny na poziomie 2 proc. “"Zrobimy to, co musimy zrobić" - powiedział Neel Kashkari. Zasugerował także, że inwestorzy poszli za daleko przewidując, że bank centralny wkrótce zacznie kończyć cykl zacieśniania polityki monetarnej.

Kluczowe pomysły inwestycyjne BM mBanku

Pozytywne: 11 bit studios, Allegro, Answear, Comarch, Dino, Enea, Erste Group, Eurocash, Jeronimo Martins, MOL, Orange Polska, PGNiG, PKN Orlen, Santander Bank Polska, Wirtualna Polska

Negatywne: CCC, CEZ, GPW, LPP, PGE, Tauron, Ten Square Games

Źródło: raport z 3 sierpnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane