Jak powstawał ranking Gazel

Katarzyna Kompowska
11-12-2006, 00:00

Tworzenie rankingu najbardziej dynamicznych firm wymaga doświadczenia i odpowiedniego zaplecza. Obydwa te warunki spełnia Coface Poland, który opracował listę po raz kolejny.

Już po raz szósty Coface Poland przygotował zestawienie najbardziej dynamicznych firm w Polsce. Dzięki tegorocznej edycji grono Gazel Biznesu powiększyło się o kolejne 3404 spółki, a nasza firma wybierając i weryfikując kandydatów, miała w tym niemały udział. Z tym większą satysfakcją, wraz z „Pulsem Biznesu”, zapraszam dziś państwa do lektury dodatku, który zawiera pełne zestawienie firm — Gazel Biznesu 2006, uzupełnione artykułami, które, mam nadzieję, zainteresują nie tylko wyróżnionych, ale także wszystkich przedsiębiorców zorientowanych na sukces.

Dziś wiemy na pewno, że ranking ten jest rzeczywiście wyjątkowy z wielu względów. Przede wszystkim istotny jest fakt, że większość firm, które się w nim znalazły, nie zgłasza osobiście swego udziału, lecz zostaje dostrzeżona przez naszą wywiadownię. Dla wszystkich wyróżnionych przedsiębiorstw, dla których obecność w zestawieniu była niespodzianką, z pewnością informacja, że osiągnięcia firmy zostały zauważone i docenione jest bardzo motywująca. O sile rankingu decydują także rygorystyczne kryteria obejmujące wyniki z trzech, a nie z dwóch kolejnych lat, co powoduje, że przejście przez sito selekcji jest znacznie trudniejsze. O miejscu na liście przesądza dynamika rozwoju potwierdzona wynikiem finansowym, a nie tylko np. wielkość obrotów zwiększana z roku na rok. Ranking promuje firmy, które działają w sposób przejrzysty, dlatego przedsiębiorstwa, które się w nim znajdują, to nie tylko sprawdzone, kwalifikowane i wiarygodne firmy, ale także takie, które preferują solidność i jawność działania. Nie bez znaczenia dla renomy rankingu jest fakt, że udział w nim jest całkowicie bezpłatny, a ocena bezstronna. Firma musi obronić się wyłącznie osiągniętymi rezultatami, które w tym zestawieniu są jedynym jury. Niezaprzeczalną korzyścią, którą z pewnością mogą potwierdzić firmy — Gazele z lat ubiegłych, jest uzyskanie wraz z tytułem ważnej dla kontrahentów rekomendacji. Każdy wyróżniony może pochwalić się w świecie biznesu i umieścić znak Gazeli w swoich materiałach firmowych lub na stronach internetowych. Gazele Biznesu na stałe weszły do kalendarza polskich rankingów, zachowując niezmiennie swoją markę i prestiż. Dlatego praca przy tym przedsięwzięciu daje nam wiele satysfakcji.

Przygotowanie merytoryczne tego przedsięwzięcia wymaga połączenia wiedzy i doświadczenia naszych analityków z posiadanymi przez Coface Poland zasobami informacji o polskich przedsiębiorstwach. Coface wspomaga przedsiębiorców w zarządzaniu należnościami i ryzykiem kredytowym. Kompleksowe usługi łączą ocenę ryzyka transakcji (wywiadownia gospodarcza) z przejęciem ryzyka handlowego (ubezpieczenie należności) i finansowaniem (faktoring) oraz ograniczeniem strat (windykacja należności). Nasza wywiadownia od piętnastu lat dostarcza wszystkim wymagającym i świadomym przedsiębiorcom raporty handlowe o firmach, w których ocenia ich wiarygodność. Nasza stale wzbogacana i aktualizowana baza danych o firmach polskich to źródło wiedzy pozwalające na selekcję i ocenę firm kandydujących do rankingu.

Doświadczenie zdobyte na polskim rynku upoważnia nas do oceny stale rosnącej świadomości rodzimych przedsiębiorców co do roli zabezpieczania transakcji. Ryzyko handlowe towarzyszy wszystkim podmiotom gospodarczym i jest zagrożeniem, którego nie jesteśmy w stanie wyeliminować całkowicie. Około 90 proc. transakcji B2B realizuje się z wykorzystaniem kredytu kupieckiego, czyli z odroczonym terminem płatności. Takie są wymagania rynku, a dostawcy chcąc zachować konkurencyjną pozycję, zmuszeni są do elastycznego kształtowania warunków płatności i wydłużania terminów. Jak zatem zabezpieczyć się przed nieuczciwym kontrahentem lub całkowicie nieprzewidywalną upadłością nawet solidnego partnera? Przede wszystkim warto wiedzieć i przewidzieć jak najwięcej. Firmy, które mają świadomość zagrożeń i stosują system ochrony w firmie, ograniczają straty, nie mają kłopotów z płynnością i generują lepsze wyniki finansowe. Wśród takich przedsiębiorstw szukamy kandydatów do rankingu.

Nasz dział analityków po raz szósty przygotował na zlecenie „Pulsu Biznesu” ranking najbardziej dynamicznych polskich przedsiębiorstw. Znamy zatem dobrze specyfikę takiej pracy i wiemy, że nie każdy mógłby się jej podjąć. Trzeba naprawdę dobrze znać polskie firmy i ich historię i jestem pewna, że my umiemy to robić. Po dokładnym przeanalizowaniu danych tysięcy firm możemy stwierdzić, że o naszych Gazelach wiemy wszystko. Z roku na rok nasz zespół wyszukuje coraz większą liczbę firm Gazel. Przede wszystkim jest to efekt dobrej kondycji polskich przedsiębiorstw. Istotne jest jednak i to, że wiele z nich znajduje się na liście drugi, trzeci lub kolejny raz.

Do grona Gazel zakwalifikowaliśmy w tym roku 3404 przedsiębiorstw. Aby tego dokonać, przebadaliśmy ponad 20 tysięcy bilansów firm, które naszym zdaniem mogły spełniać przyjęte kryteria. Sprawdziliśmy wszystkie firmy uhonorowane tym tytułem w poprzednich latach. Uwzględniliśmy także zgłoszenia kilkuset firm, które same nadesłały ankiety i tym samym zgłosiły chęć znalezienia się w tym prestiżowym gronie. Wynik finansowy potwierdzający dynamiczny rozwój oraz poświadczona wiarygodność — to podstawowe kryteria. Ocenie podlegały wyniki z lat 2003-05, w których kandydaci powinni osiągać stały wzrost obrotów i odnotowywać zyski. Zespół specjalistów korzystał z bogatych źródeł: bazy danych Coface Poland, zawierającej także referencje dostawców, oraz z informacji przekazanych przez badane firmy. Potwierdzenia szukaliśmy także w Monitorze Polskim B, Monitorze Spółdzielczym, internetowym archiwum „Pulsu Biznesu”, bazie firm windykowanych przez Coface, przygotowywanym przez nas Ogólnopolskim Informatorze Upadłościowym i w sądach rejonowych, aby upewnić się, czy z firmami nie dzieje się nic złego.

Myślę, że ważny dla czytelników powinien być fakt, że przygotowując ranking, korzystaliśmy wyłącznie z legalnych źródeł informacji, a więc byliśmy wierni zasadzie pracy wywiadowni gospodarczej. Uzyskane w ten sposób informacje zostały poddane analizie przez naszych specjalistów. Pragnę zwrócić uwagę na wyjątkowość tego rankingu, ze względu na to, że znalazły się w nim firmy sprawdzone i kwalifikowane. Nie jest to zatem lista przedsiębiorstw uszeregowanych według jednego kryterium, np. obrotów. Nasz ranking to zestawienie wiarygodnych i rzetelnych polskich małych i średnich firm.

Pragnę wyrazić uznanie dla wszystkich firm, do których to prestiżowe wyróżnienie trafia w tym roku, gratuluję ich pracownikom i zarządom. Cieszę się, że pozytywne symptomy występujące w polskiej gospodarce, takie jak: wzrost gospodarczy, rozwój eksportu, spadek liczby upadłości czy poprawa moralności płatniczej, znajdują odzwierciedlenie w naszym rankingu i liczbie tegorocznych Gazel. Pozostaje mi zatem życzyć wszystkim Gazelom spotkania w tym elitarnym gronie za rok.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kompowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Strona główna / Jak powstawał ranking Gazel