Jak uniknąć nowego bolesnego podatku

opublikowano: 12-12-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Tak zwany podatek minimalny spędza sen z powiek przedsiębiorcom. Podpowiadamy, jak w niego nie wpaść i jak się do niego przygotować.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • komu zagraża tzw. podatek minimalny
  • co robić aby nie wpaść pod nowe obciążenie

Od dawna żaden podatkowy pomysł rządu tak nie wzburzył środowisk przedsiębiorców, jak koncepcja tzw. podatku minimalnego, czyli de facto podatku od przychodów. Uderzy on szczególnie firmy osiągające wysokie przychody, ale mające niskie marże. Boją się go wszystkie branże. Gorycz przedsiębiorców powiększa fakt, że podatek ten będzie płacony także od... strat. Warto wiedzieć, kogo i kiedy danina obejmie oraz jak można się przed nią uchronić.

Rober Jasiński, konsultant podatkowy w Taxeo Komorniczak i Wspólnicy, podkreśla, że przede wszystkim należy należy sprawdzić, w jakim zakresie podatek minimalny może nas dotyczyć i jakie przesłanki należy spełnić, aby go uniknąć.

– Pierwszym krokiem jest sprawdzenie jego terminu wejścia w życie. Rząd i parlament wprowadził swoistą formę abolicji za lata 2022-23 i zastosował zwolnienie podatkowe dla wszystkich podmiotów. Tym samym docelowo minimalny podatek dochodowy od osób prawnych ma obowiązywać od 1 stycznia 2024 r. Pozwoli to bez wątpienia lepiej przygotować się na moment, w którym to obciążenie dla podatników stanie się realne. Warto podkreślić, że firmy nie muszą obawiać się tego podatku w latach 2022-23 - zaznacza Robert Jasiński.

Podkreśla, że nie wszystkie firmy będą musiały płacić podatek minimalny.

– Ustawa wyłącza z tej daniny niektóre kategorie przedsiębiorców. Nowelizacja z 2022 r. poszerza katalog wyłączeń podmiotowych. Podatek nie obejmie m.in. instytucji finansowych, spółek komunalnych, przedsiębiorstw górniczych otrzymujących pomoc publiczną, podatników świadczących usługi związane z ochroną zdrowia, firm postawionych w stan upadłości, likwidacji lub objętych postępowaniem restrukturyzacyjnym, tzw. małych podatników - wymienia ekspert Taxeo.

Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie poziomu dochodowości, który spowoduje objęcie podatkiem.

– Do zapłaty nowego podatku będą zobligowani ci, u których udział dochodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych będzie wynosił mniej niż 2 proc. Następnie należy sprawdzić wydatki, których nie uwzględnia się do objęcia podatkiem minimalnym – podpowiada Robert Jasiński.

Dodaje, że dla celów obliczenia straty oraz udziału dochodów w przychodach nie trzeba uwzględniać określonych wartości stanowiących zarówno przychody, jak i koszty podatkowe (wyliczenie w ramce).

Weź udział w konferencji online “CFO Excellence 2023”, 19 stycznia 2023 >>

Zasady obciążenia

Minimalny podatek dochodowy jest de facto podatkiem przychodowym. 10-procentowa stawka obciąża straty firm (wszystkich, także małych) oraz te przedsiębiorstwa, których poziom rentowności nie przekracza 1 proc. Jego ostateczna wartość zależy więc od wysokości przychodów. Eksperci twierdzą, że uderzy szczególnie w firmy o wysokich przychodach, ale niskich marżach i zyskach. Według obowiązujących przepisów, po raz pierwszy firmy mają płacić ten podatek w 2023 r., w rozliczeniu za 2022 r. Ministerstwo Finansów proponowało opóźnienie tego terminu o rok. Ostatecznie Rada Ministrów przyjęła opóźnienie 2-letnie. Oznaczałoby to, że po raz pierwszy podatek byłby płacony w 2025 r, w rozliczeniu za 2024 r. Ponadto projekt przewiduje wyłączenie z opodatkowania firm o przychodach do 2 mln EUR, w stanie upadłości lub likwidacji, przedsiębiorców, których poziom rentowności przekracza 2 proc., spółek komunalnych i podmiotów świadczących usługi z zakresu ochrony zdrowia.

Wysokość podatku

Pamiętaj, że:

1. Stawka podatku pozostaje bez zmian – to 10 proc. podstawy opodatkowania.

2. Podstawa opodatkowania – w porównaniu z poprzednimi regulacjami zostanie obniżona do 1,5 proc. wartości przychodów (innych niż pochodzących z zysków kapitałowych), powiększonych o poniesione na rzecz podmiotów powiązanych koszty finansowania dłużnego przekraczające 30 proc. podatkowej EBITDA oraz powiększonych o poniesione pośrednio lub bezpośrednio na rzecz podmiotów powiązanych koszty nabycia usług lub praw niematerialnych przekraczających o 3 mln zł wartość 5 proc. podatkowej EBITDA. Może ona też zostać ustalana w sposób uproszczony w wysokości 3 proc. wartości osiągniętych przez podatnika w roku podatkowym przychodów ze źródeł innych niż z zysków kapitałowych.

Do pominięcia

W celu obliczenia straty i udziału dochodów w przychodach nie uwzględnia się:

  • zaliczonych w roku podatkowym do kosztów uzyskania przychodów kosztów wynikających z nabycia, wytworzenia lub ulepszenia środków trwałych, w tym poprzez odpisy amortyzacyjne
  • zaliczonych w roku podatkowym do kosztów uzyskania przychodów opłat ustalonych w umowie leasingu
  • wzrostu kosztów uzyskania przychodów z tytułu zakupu energii elektrycznej, cieplnej lub gazu przewodowego, stanowiącego dodatnią różnicę między kosztami uzyskania przychodów poniesionymi z tego tytułu w roku podatkowym, za który należny jest minimalny podatek dochodowy, a kosztami uzyskania przychodów poniesionymi z tego tytułu w roku podatkowym bezpośrednio poprzedzającym ten rok
  • zapłaconych podatków, m.in. akcyzowego, podatku od sprzedaży detalicznej, podatku od gier oraz opłaty paliwowej i opłaty emisyjnej
  • 20 proc. kosztów pracowniczych
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane