Jaka giełda, taki rekord (WYKRES DNIA)

Wyjście głównego indeksu giełdy w Moskwie na historyczne maksimum to iluzja.

Notowania indeksu Micex w ciągu ostatnich 6 lat wyrażone w rublu
Wyświetl galerię [1/2]

Notowania indeksu Micex w ciągu ostatnich 6 lat wyrażone w rublu Bloomberg

Dzięki postępującemu odbiciu cen surowców w czwartkowym handlu rosyjski indeks Micex sięgnął przejściowo 1976,7 punktu, co było jego najwyższą wartością w historii. Problem w tym, że rekord to w rzeczywistości iluzja, wynikająca z panującej w Rosji wysokiej inflacji. W marcu ceny w gospodarce rosły w tempie 7,3 proc., w porównaniu z zanotowaną rok wcześniej rekordową dynamiką sięgającą aż 16,9 proc. Oto jak wygląda wykres wskaźnika w ujęciu nominalnym:


Notowania indeksu Micex w ciągu ostatnich 6 lat wyrażone w rublu. Źródło: Bloomberg.

Spadkowi siły nabywczej pieniądza na rynku wewnętrznym towarzyszyło osłabienie rubla wobec twardej waluty. W ubiegłym roku rubel osłabił się do dolara o 18 proc., po tym jak rok wcześniej stracił aż 45 proc. Efekt? Kształt wykresu indeksu Micex, wyrażonego w twardej walucie, wygląda zupełnie inaczej niż wyrażonego w rublu. Dolarowa wersja wskaźnika znalazła się wprawdzie najwyżej od 10 miesięcy, jednak Micex wyrażony w złotym dopiero wyszedł najwyżej od listopada. Jego wartość wciąż znajduje się aż 39,5 proc. poniżej szczytu z 2011 r., nie wspominając o historycznym rekordzie z 2007 r.

Mało tego. Rosyjskiemu wskaźnikowi wyrażonemu w złotym nie udało się nawet wyrwać z trwającego od 2011 r. trendu spadkowego. Obecne zwyżki zatrzymały się na górnym ograniczeniu kanału opisującego ostatnie pięć lat notowań, przez co teoretycznie bardziej prawdopodobnym scenariuszem od wybicia jest powrót do zniżek. Właśnie w 5-letnim horyzoncie Micex stracił 34,5 proc., w porównaniu z 3,3-procentową zniżką WIG, i tak jednego ze słabszych w tym okresie głównych indeksów globalnych rynków. Po przeliczeniu na polską walutę indeks Micex wygląda jak poniżej. Patrząc na niego trudno odmówić sobie kąśliwej uwagi – jaka giełda (a także gospodarka), taki rekord.


Notowania indeksu Micex w ciągu ostatnich 6 lat wyrażone w złotym. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Jaka giełda, taki rekord (WYKRES DNIA)