Jakość, czyli bezpieczeństwo

Mateusz Gawin, analityk Bankier.pl
25-04-2018, 22:00

GALA ZŁOTY BANKIER: Choć wśród zwycięzców rankingu „Złoty Bankier” pojawiły się inne marki bankowe niż rok temu i po raz pierwszy także fintechy, to wyzwania na kolejny rok wydają się jednakowe dla całej branży.

Podczas tegorocznej gali wręczenia nagród kilkakrotnie padło ze sceny hasło „bezpieczeństwo jest najważniejsze”.

Wyświetl galerię [1/14]

WRAŻLIWY JAK MBANK: Jury i internauci oceniali w tym roku szesnaście projektów CRS-owych, zgłoszonych przez czternaście banków. Nagrodę odebrała Iwona Ryniewicz, prezes Fundacji mBanku. Fot. Marek Wiśniewski

— Wszystko, co robimy razem z innymi bankami — rozwój aplikacji mobilnych czy ciągła poprawa serwisów internetowych — nie ma sensu, jeżeli nasi klienci nie będą czuli się tam bezpieczni. Jeśli im nie zapewnimy tego bezpieczeństwa, klientów po prostu w tych kanałach nie będzie — mówił Cezary Kocik, wiceprezes ds. bankowości detalicznej mBanku. Bezpieczeństwo ma jednak znaczenie nie tylko w przypadku kanałów zdalnych, ale też bezpośredniego kontaktu z klientem. Dyskrecja i troska o dane osobowe odwiedzających placówki konsumentów także pełnią dużą rolę w sposobie postrzegania banku — szczególnie w obliczu unijnych regulacji dotyczących ochrony danych osobowych, które wejdą w życie za miesiąc.

— Bezpieczeństwo jest kluczową wartością nie tylko w bankowości elektronicznej, ale w każdym aspekcie współpracy klienta z bankiem — podsumował Wojciech Rybak, członek zarządu Banku Millennium. Do bezpieczeństwa sprowadza się pojęcie jakości w obsłudze bankowej na każdym szczeblu kontaktu z klientem. Jednocześnie banki przekonują, że w tej kategorii wciąż nie powiedziały ostatniego słowa. W tej rywalizacji broni nie zamierzają składać także fintechy.

— Bezpieczeństwo decyduje o możliwościach rozwoju w kraju i za granicą — powiedział Piotr Kulczewski, prezes wyspecjalizowanej w internetowej wymianie walut spółki Currency One.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mateusz Gawin, analityk Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Jakość, czyli bezpieczeństwo