Jansen: Eureko gotowe na kompromis w sprawie PZU

opublikowano: 28-04-2003, 15:21

(ISB) Paneuropejski koncern Eureko jest gotowy na kompromis z Ministerstwem Skarbu, w którym zrezygnuje z konieczności uzyskania większościowego pakietu PZU SA, powiedział dziennikarzom Ernst Jansen, dyrektor wykonawczy Eureko, które wraz z Bankiem Millennium posiada 30% akcji największego towarzystwa ubezpieczeniowego w Polsce. Priorytetem dla Eureko jest wprowadzenie PZU na giełdę papierów wartościowych, co pozwoli na przejrzystość działania spółki.

„Wciąż mam nadzieję, że możemy usiąść przy stole. Naszym priorytetem jest, by PZU stało się spółką publiczną, a nie by mieć w spółce większościowe udziały” – powiedział Jansen dziennikarzom.

Eureko wniosło pozew przeciw rządowi polskiemu do trybunału arbitrażowego w Sztokholmie, domagając się by polski rząd wywiązał się z umowy prywatyzacyjnej, w której zobowiązał się do udostępnienie spółce 21% akcji PZU.

„Możemy zrezygnować z większościowych udziałów w PZU, jeśli Skarb Państwa również zrezygnuje z żądań utrzymania większościowego pakietu i zgodzi się na wprowadzenie inwestora instytucjonalnego” – powiedział Jansen.

Eureko w 2002 roku zaproponowało Ministerstwu Skarbu wprowadzenie do PZU inwestora finansowego, co pozwoliłoby na rozwodnienie udziałów w spółce. We wrześniu Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) wraz z International Finance Corporation (IFC) złożyły w MSP listy intencyjne w sprawie objęcia udziałów w PZU. Prasa podawała, że inwestorzy finansowi mogliby objąć do 10% udziałów w PZU.

„Odpowiedzią na nasze propozycje była uchwała rządu w kwietniu 2002 roku, że Skarb Państwa powinien utrzymać kontrolę nad PZU” – powiedział Jansen.

Na początku kwietnia 2002 roku Rada Ministrów zdecydowała o anulowaniu drugiej umowy dodatkowej w sprawie sprzedaży 21% akcji PZU SA Eureko. Rząd zarekomendował powrót do pierwszego aneksu, który przewiduje sprzedaż tego pakietu w ofercie publicznej.

Ostatnie przedstawione publicznie plany Ministerstwa Skarbu zakładają, że oferta publiczna 10-20% akcji PZU mogłaby mieć miejsce na przełomie 2004/2005 roku.

Eureko nie zamierza wycofać się z trybunału arbitrażowego, ani z inwestycji w PZU, zapewnił Jansen.

„Nie stracimy cierpliwości. Będziemy czekać aż rząd wypełni zapisy umowy, którą z nim podpisaliśmy” – powiedział Jansen.

Jansen nie chciał komentować ostatnich wypowiedzi ministerstwa skarbu o utracie zaufania do zarządu PZU i konieczności szybkich zmian w zarządzie.

„Jesteśmy zainteresowani, by spółka była przejrzysta z profesjonalnym zarządem, akceptowanym przez środowisko finansowe” – powiedział Jansen.

Większość, bo 56% akcji największego polskiego ubezpieczyciela pozostaje w rękach państwa, kolejnych 20% akcji należy do Eureko, BIG BG ma 10% PZU, a 14% to akcje pracownicze.

W poniedziałek walne zgromadzenie akcjonariuszy zaakceptowało sprawozdanie zarządu i bilans za 2002 rok, a także zdecydowało o wypłacie dywidendy w wysokości 129,5 mln zł. Zysk netto PZU SA za 2002 rok wyniósł 871,1 mln zł wobec 677,9 mln zł rok wcześniej.

Grupa PZU miała w 2002 roku rekordowo wysoki zysk netto w wysokości 1.240,8 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu