Japonia gotowa interweniować na rynku walutowym

opublikowano: 09-05-2016, 07:38

Minister finansów Taro Aso deklaruje gotowość Japonii do interwencji na rynku walutowym jeśli notowania jena będą tak zmienne, że będzie to szkodzić handlowi i gospodarce kraju, pisze Reuters.

Aso powiedział, że choć jego zdaniem USA nie powinny uznawać polityki walutowej Japonii za niewłaściwą, to przyznał iż oba kraje różnią się w ocenie skali umocnienia jena, które uzasadniałoby interwencję.

Taro Aso
Bloomberg

- Dla Japonii nadmierna zmienność notowań jena, wpływająca na handel, gospodarkę i politykę fiskalną, czy chodzi  o wzrost, czy spadek kursu, nie jest pożądana. Jeśli takie zmiany się pojawią, Japonia jest gotowa do interwencji na rynku – powiedział minister w parlamencie. 

Reuters przypomina, że w ubiegłym tygodniu za dolara płacono 105,55 JPY, najmniej od 18 miesięcy. Wcześniej USA wpisały Japonię na listę krajów monitorowanych ze względu na ich politykę kursową. Niektórzy uznali to za ostrzeżenie dla Japonii przed próbą interwencji w celu osłabienia jena. W poniedziałek dolara notowano powyżej 107 JPY.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane