Japonia wreszcie zaciśnie pasa

Mimo rosnących kosztów opieki społecznej wydatki japońskiego budżetu spadną po raz pierwszy od siedmiu lat.

O symboliczne 0,3 proc. spadną wydatki budżetu centralnego w roku obrachunkowym rozpoczynającym się 1 kwietnia. Choć kraj boryka się z długiem publicznym przekraczającym dwukrotność PKB, jest to pierwsze cięcie wydatków w ostatnich siedmiu latach.

Jak wynika z projektu budżetu, cięcia dotkną m.in. dotacje dla władz lokalnych, edukację i płace urzędników. Większe cięcia nie będą jednak możliwe przez 10,4 proc. skok wydatków na opiekę społeczną. Za sprawą starzenia się społeczeństwa sięgną one 29 bln jenów (320 mld USD). W przyszłym roku co czwarty Japończyk będzie miał więcej niż 65 lat.

- Doceniamy determinację nowego premiera Shinzo Abe w przeprowadzeniu reformy budżetowej, jednak wciąż jest za wcześnie, by stwierdzić, czy mu się to uda – komentował Kyohei Morita, główny ekonomista oddziału banku Barclays w Tokio.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane