Japońskie fabryki kontynuowały w lipcu ekspansję

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 31-08-2022, 07:01
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Lipiec podtrzymał wzrostowy trend w japońskim przemyśle. Tamtejsze fabryki odnotowały drugi z rzędu wzrost swojej działalności. To w dużej mierze zasługa odbicia w sektorze motoryzacyjnym, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

Według wstępnych szacunków rządowych, w lipcu 2022 r. produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo zwiększyła się w Japonii o 1 proc. w ujęciu miesięcznym. To co prawda wynik zdecydowanie lepszy od oczekiwań ekonomistów, których mediana prognoz zakładała spadek rzędu 0,5 proc., jednak mocno odbiegający od sięgającej 9,2 proc. dynamiki zwyżki odnotowanej w czerwcu.

Eksperci wskazują, że podtrzymanie dodatniej dynamiki było w głównej mierze możliwe dzięki ożywieniu w sektorze motoryzacyjnym, który nadal jednak mierzy się z ograniczeniami produkcji, co potwierdzają choćby ostatnie dane od producentów samochodów, takich jak Toyota. Wzrosła także produkcja dóbr inwestycyjnych.

Słabiej sytuacja nadal przedstawiała się w segmencie elektronik, który w czerwcu rosnąć o 11,6 proc. wydawał się w pełni wyjść już na prsotą.

Zakłócenia w dostawach, które występowały od wiosny, takie jak blokady w Chinach oraz niedobory półprzewodników i części, wydają się łagodzić, niemniej jednak wiele firm ma nadal z nimi problemy.

Produkcja części i urządzeń elektronicznych spadła w lipcu o 9,2 proc., głównie z powodu spadającej produkcji układów pamięci, odnotowując największy miesięczny spadek od czasu rozpoczęcia archiwizowania porównywalnych danych w lutym 2013 r.

Mediana projekcji producentów zakłada, że w sierpniu produkcja wzrośnie o 5,5 proc. zaś we wrześniu o 0,8 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane