Jeden kierowca, kilka aut

opublikowano: 21-03-2018, 22:00

Scania prowadzi testy półautonomicznych przejazdów. Na żywym organizmie.

Scania, jako kolejny producent aut ciężarowych, dołączyła do ogólnoeuropejskiego konsorcjum Ensemble, do którego należą już DAF, Daimler, Iveco, MAN i Volvo oraz instytuty badawcze. Jego celem jest promocja i wdrożenie tzw. zintegrowanych konwojów (ang. platooning).

Teraz Scania ogłasza swoje zaangażowanie w kolejny projekt związany z platooningiem. Firma podpisała z fińskim przewoźnikiem, spółką Ahola Transport, porozumienie dotyczące realizacji testów zintegrowanych konwojów na drogach publicznych.

Na mocy umowy konwoje złożone z trzech lub więcej pojazdów Scania zostaną wykorzystane przez Ahola Transport na fińskich autostradach. Podczas testów w każdym pojeździe będzie obecny kierowca, jednak za prowadzenie konwoju odpowiedzialna będzie tylko osoba znajdująca się w pierwszym pojeździe. Pozostałe pojazdy będą za nim podążać samodzielnie. Przejazdy tego typu są klasyfikowane jako jazda półautonomiczna.

Umowa z Ahola Transport stanowi ważny krok w kierunku zastosowania zintegrowanych konwojów w praktyce. Do upowszechnienia tego typu przewozów konieczne jest uzyskanie akceptacji innych użytkowników dróg oraz odpowiednie rozwiązania prawne. Dlatego też testy konwojów w zwykłym ruchu drogowym przy zmiennej pogodzie są bardzo ważne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Jeden kierowca, kilka aut