Jesienny urodzaj dotacji na nowinki

opublikowano: 03-09-2019, 22:00

Rządowe agencje otworzyły worki z grantami dla innowatorów. Mogą o nie zabiegać także początkujący przedsiębiorcy

Wachlarz jesiennych dotacji na nowatorskie rozwiązania jest imponujący.

DOTACJE NA NOWOŚCI:
DOTACJE NA NOWOŚCI:
Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju, podkreśla, że wspieranie innowacyjnych projektów prowadzonych przez przedsiębiorców to jeden z głównych priorytetów polityki spójności. [
Fot. Marek Wiśniewski

— Wspieranie innowacyjnych projektów to jeden z głównych priorytetów polityki spójności. Dlatego przeznaczamy granty na finansowanie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez przedsiębiorców. Dzięki wsparciu z programu Inteligentny Rozwój mogą oni rozwijać i komercjalizować niesztampowe rozwiązania — mówi Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.

Przyjrzyjmy się więc możliwościom zdobycia tej jesieni dofinansowania na realizację innowacyjnych projektów.

POIR: Szybka ścieżka

Dotacje rozdzielane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) to największe źródło wsparcia projektów B+R. Konkursy „szybkiej ścieżki” są przeznaczone dla firm, które szukają dofinansowania na przedsięwzięcia będące efektem prac badawczych. Rządowa agencja przyznaje granty na opracowanie prototypów i projektów pilotażowych.

— Ogłoszone przez NCBR nowe konkursy szybkiej ścieżki to kolejna szansa dotacyjna dla nowatorskich firm, ale także jedno z narzędzi budowania inteligentnej gospodarki bazującej na wiedzy, kreatywności i współpracy różnych branż — przekonuje Jerzy Kwieciński.

Nowością są granty na projekty badawcze z branży innowacyjnych nawozów i urządzeń grzewczych.

— Nowe konkursy są również szansą na uzyskanie dofinansowania przez przedsiębiorców, którzy nie prowadzą biznesu we wspomnianych sektorach, lecz w branżach z nimi powiązanych, np. produkcji surowców lub komponentów — wyjaśnia Mateusz Markowski, starszy konsultant w Crido.

2.1 POIR: Centra B+R

AG Motors, spółka z branży rowerowej, postawiła na budowę własnego centrum badawczo-rozwojowego. Pomogły jej w tym dotacje. Na przedstawicieli biznesu, którzy chcą iść w jej ślady, czeka w sumie aż 350 mln zł. To pula na sfinansowanie inwestycji w aparaturę, sprzęt, technologie i niezbędną infrastrukturę badawczą. Poza wydatkami inwestycyjnymi granty pokryją również koszty zakupu niezbędnej wiedzy technicznej i usług doradczych.

RPO WŚ: Badania i rozwój

Firmy z województwa śląskiego, które prowadzą projekty B+R w pojedynkę lub z naukowcami, mogą liczyć na specjalną pulę dotacji. Budżet konkursu wynosi ponad 100 mln zł. Innowatorzy z regionu mogą przeznaczyć dofinansowanie na zakup nowych maszyn i urządzeń służących pracom badawczym, a także aparatury do prowadzenia badań i licencji na oprogramowanie. Wsparcie pokryje również koszty wynagrodzeń pracowników i ekspertów zaangażowanych w realizację projektów B+R.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

2.3.2 POIR: Bony na innowacje

To dotacje dla przedsiębiorców, którzy mają innowacyjny pomysł, ale nie czują się ekspertami od nowych technologii. Projektowanie zaawansowanych rozwiązań mogą zlecić jednostkom naukowym. Tak właśnie zrobiła tarnowska firma AddOptimization, która wprowadziła na rynek urządzenie do domowego wytwarzania mleka z kiełków migdałów. Opracowanie technologii i stworzenie prototypu wspomnianego urządzenia powierzyła naukowcom z odpowiednią wiedzą i specjalistycznym zapleczem. Większość kosztów tego przedsięwzięcia pokryły fundusze unijne.

3.2.2 POIR: Kredyt na innowacje

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) ogłosił — cieszący się sporą popularnością wśród przedsiębiorców — instrument, który finansuje projekty polegające na wdrożeniu wyników prac B+R. Przedstawiciele biznesu, którzy pożyczą na ten cel pieniądze z banku komercyjnego, mogą ubiegać się o tzw. premię technologiczną z BGK. Pokryje ona część kredytu. Jest jeden warunek: firma musi przeznaczyć go na zakup m.in. maszyn, linii technologicznych wraz z ich montażem, wartości niematerialnych i prawnych, w tym praw patentowych i licencji. W puli jest 350 mln zł.

POPW: Platformy startowe

To szansa na granty dla początkujących przedsiębiorców, którzy chcą opracować pod okiem specjalistów rentowne modele biznesowe i wprowadzić na rynek niesztampowe rozwiązania. Muszą jednak prowadzić działalność gospodarczą w jednym z pięciu województw wschodniej Polski. Program składa się z dwóch etapów. W pierwszym spółki otrzymają pomoc ekspercką związaną z dopracowaniem koncepcji biznesowej. Ta faza — nazywana inkubacją — pozwala tak przygotować przedsięwzięcie, aby mogło ono zaistnieć na rynku. Startupowcy dostaną też wsparcie w postaci usług prawnych i księgowych. Stawką w drugim etapie konkursu jest 1 mln zł grantu na dalszy rozwój działalności.

Horyzont 2020

Innowatorzy, którzy chcą korzystać z doświadczeń zagranicznych firm w rozkręcaniu nowatorskich rozwiązań, mogą liczyć na dotacje przyznawane bezpośrednio przez Brukselę. O granty z programu Horyzont 2020 mogą ubiegać się m.in. mali i średni gracze, którzy mają na koncie nietuzinkową technologię, produkt lub usługę i chcą je wprowadzić na globalne rynki. Dotacje sfinansują wydatki związane z oceną potencjału technicznego i komercyjnego projektu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane