Kadrowa karuzela nie zwalnia

W ruchy kadrowe w tym roku obfitowała branża bankowa, sporo zmian było w spółkach skarbu państwa, a nawet - co zaskakujące - w branży gier.

Tajemnicze zmiany w Pekao

Noc to niebezpieczna dla prezesów Pekao pora. Jesienią 2019 r. późnym wieczorem pracę stracił Michał Krupiński. 22 kwietnia 2020 r. na nocnej radzie nadzorczej do dymisji podał się Marek Lusztyn, następca Michała Krupińskiego, który na posadzie spędził ledwie pół roku. Powody rezygnacji są równie tajemnicze, jak w przypadku jego poprzednika. Michał Krupiński zapowiadał, że odchodzi z banku, gdyż chce rozwijać karierę w międzynarodowych instytucjach. Poniekąd zrealizował plany - obecnie pracuje dla funduszu Warburg Pincus.

Marek Lusztyn nic nie mówił o zamiarach. Po opuszczeniu fotela prezesa, zgodził się na znacznie skromniejszą posadę wiceprezesa ds. ryzyka, które zresztą zajmował wcześniej. Kilka tygodni później odszedł z banku. Krążyły pogłoski, że ma zostać szefem ryzyka w ING Banku Śląskim. Objął takie stanowisko w mBanku. Najwyraźniej Commerzbank, z którym Marek Lusztyn jako szef Pekao przez zimowe miesiące 2019/20 negocjował kupno mBanku, docenił jego umiejętności.

P.o. prezesa Pekao został Leszek Skiba, który w banku pojawił się ledwie tydzień przed nominacją. Wcześniej przez kilka lat pracował w resorcie finansów w randze wiceministra. Obecnie czeka na zatwierdzenie kandydatury w KNF.

W grudniu niespodziewanie z pracy w Pekao zrezygnował Marek Tomczuk, szef detalu. W Sylwestra dymisje złożyło dwóch członków zarządu Pekao - Tomasz Styczyński i Grzegorz Olszewski, obydwaj kojarzeni ze środowiskiem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Dymisje zbiegły się z informacją o przejęciu Idea Banku (czytaj więcej).

Mleczne problemy BOŚ Banku

W maju tego roku, na miesiąc przed wygaśnięciem kadencji, Bogusław Białowąs, prezes BOŚ Banku, ogłosił, że nie będzie ubiegać się o przedłużenie umowy o pracę. Wiosna w BOŚ była w 2020 r. burzliwa, ponieważ wyszło na jaw, że w banku zawiodły procedury przeciwdziałania praniu pieniędzy.

Okazało się też, że brał on udział w finansowaniu spółdzielni mleczarskiej, której prezesem był były minister rolnictwa z ramienia PiS, pomimo że - jak stwierdziła kontrola KNF - wiedział, że kredytobiorca jest na skraju bankructwa.

Nową kadencję zarząd zaczął bez prezesa, ponieważ rada nadzorcza nie wyłoniła następcy Bogusława Białowąsa. Problemy z wyborem ciągnęły się aż do jesieni i dopiero w listopadzie na fotel prezesa, na razie jako p.o., trafił Wojciech Hann. Wcześniej pracował w BGK, dokąd trafił z Deloitte.

Drzwi obrotowe w Banku Pocztowym

Karuzela w najmniejszym komercyjnym banku na rynku była w 2019 r. nieźle zakręcona. Dosłownie i w przenośni. W połowie roku z pracy w Pocztowym zrezygnował Robert Kuraszkiewicz, który na posadzie spędził tylko półtora roku. Rada delegowała na jego miejsce Jakuba Słupińskiego. W sierpniu bank rozpisał konkurs na wakujące stanowisko prezesa.

10 września zakończył się okres oddelegowania p.o. prezesa Jakuba Słupińskiego. Delegację do zarządu otrzymał natomiast inny członek rady – Michał Leski. Funkcję p.o. przejął członek zarządu Tomasz Dąbrowski z terminem nie dłuższym niż trzy miesiące, w którym to czasie miał zostać zakończony konkurs na szefa Pocztowego, czyli maksymalnie do 22 października. 19 października do kierownictwa ponownie wszedł Jakub Słupiński, ale już nie jako przedstawiciel rady, ale jej nominat, z mandatem objęcia posady p.o. prezesa 1 grudnia. W zarządzie znalazł się również Michał Leski.

9 listopada z banku odszedł interrex Tomasz Dąbrowski.

Ekipa Daniela Obajtka

Na niezwykle skutecznego kadrowego państwowych spółek wyrósł Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Odkąd przyszedł do Orlenu, w lutym 2018 r., skutecznie wpływa na obsadę najwyższych stanowisk nie tylko w firmie, którą zarządza, ale i w firmach siostrzanych, też kontrolowanych przez państwo. Rok 2020 jego wpływy dobitnie potwierdził.

Dla przykładu, za sceptyczne nastawienie do fuzji z Orlenem stanowisko stracili w ostatnich latach dwaj prezesi Lotosu: Marcin Jastrzębski i Mateusz Bonca. W styczniu 2020 r. prezesem gdańskiej spółki został Paweł Majewski, pozostający z Danielem Obajtkiem w dobrych stosunkach. Szybko dostał nowe wyzwanie - w listopadzie przeszedł na stanowisko prezesa PGNiG. Zastąpił w ten sposób Jerzego Kwiecińskiego, który pożegnał się z gazową firmą z powodu napiętych stosunków z… Orlenem. Nową prezeską Lotosu została Zofia Paryła, w przeszłości współpracująca z Danielem Obajtkiem.

2020 r. pokazał jednocześnie, że dla Mateusza Boncy, byłego szefa Lotosu, państwowa spółka była tylko etapem udanej kariery biznesowej. Przed Lotosem pracował m.in. w McKinsey&Company; i Deutsche Banku, a po Lotosie wszedł w nieruchomości - w listopadzie 2020 r. został prezesem polskiego oddziału JLL.

Energetyczna fala Jacka Sasina

W polskich realiach zmiana rządu nieuchronnie pociąga za sobą zmiany kadrowe w firmach kontrolowanych przez skarb państwa. Dlatego powołanie w listopadzie 2019 r. Jacka Sasina na stanowisko ministra aktywów państwowych było jasną zapowiedzią, że w 2020 r. będzie dużo zmian. I było.

Już w styczniu doszło do zmiany warty w gazowym PGNiG. Odszedł prezes Piotr Woźniak, wraz z niemal całym zarządem, a przyszedł Jerzy Kwieciński, były minister finansów. Rządził jedynie 10 miesięcy, dopóki PGNiG nie wpadł w orbitę Orlenu. Wtedy Jerzy Kwieciński ustąpił.

W lutym ze stanowiskiem prezesa PGE, największej firmy energetycznej w kraju, pożegnał się Henryk Baranowski, zarządzający nią od 2016 r. Zastąpił go Wojciech Dąbrowski, wcześniej prowadzący spółkę zależną, PGE Energia Ciepła.

W czerwcu miotła dotarła do Enei – odszedł prezes Mirosław Kowalik, a przyszedł Paweł Szczeszek. Zaraz potem zmiana przeszła przez Tauron – prezesa Filipa Grzegorczyka zastąpił Wojciech Ignacok, który przyszedł do katowickiej firmy bezpośrednio ze stanowiska szefa Geotermii Podhalańskiej.

Azoty po nowemu

22 października rada nadzorcza odwołała z funkcji prezesa kontrolowanej przez państwo Grupy Azoty Wojciecha Wardackiego. Szefem chemicznego koncernu został prawie cztery lata wcześniej, na fali zmian personalnych, jakie po wyborach parlamentarnych z 2015 r. i stworzeniu rządu rozpoczęło Prawo i Sprawiedliwość. Stanowisko stracił również wiceprezesem ds. finansów Paweł Łapiński.

Nowym prezesem Grupy Azoty został dotychczasowy wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc, a na stanowisko wiceprezesa powołano Filipa Grzegorczyka, który do połowy roku kierował Tauronem, a wcześniej był wiceministrem skarbu.

Kluczowa agencja

2020 r. był okresem sporych rotacji personalnych we władzach Agencji Rezerw Materiałowych, która odegrała ważną rolę w walce z pandemią. Najpierw stanowisko prezesa stracił Janusz Turek, który kierował ARM od 2014 r. Jego tymczasowym następcą był krótko Leszek Polakowski, a następnie - od kwietnia - Michał Kuczmierowski, który we wrześniu został oficjalnie prezesem. W grudniu jego zastępcą został Przemysław Bryksa.

Specjaliści w specjalnych strefach

W specjalnych strefach ekonomicznych zarządy zmieniały się po każdych wyborach, ale dwie strefy zarządzane przez Agencję Rozwoju Przemysłu były chlubnym wyjątkiem. Do tego roku. W marcu Krzysztof Ślęzak, dyrektor Euro-Parku Mielec, który pracował w mieleckiej strefie od jej powstania 25 lat temu, został zdegradowany na stanowisko wicedyrektora (a miał być zwolniony). Z końcem roku zakończył współpracę ze spółką. W Euro-Parku Wisłosan, czyli tarnobrzeskiej strefie, w kwietniu odwołano dyrektora Adama Kuśnierza, który zapowiedział, że powalczy w sądzie o prawa pracownika. W wałbrzyskiej strefie doszło do trzeciej od wyborów w 2015 r. zmiany prezesa – po niespełna roku odwołany został Piotr Sosiński, działacz PiS, a powołany Artur Siennicki.

Nowe szaty ministrów

Rok 2020 przyniósł zmiany zawodowe kilkorgu wysokich urzędników państwowych. Tomasz Dąbrowski, wieloletni pracownik Ministerstwa Skarbu Państwa, potem Ministerstwa Gospodarki, a ostatnio podsekretarz stanu w Ministerstwa Energii i Ministerstwie Aktywów Państwowych, starał się – jak donosił portal WysokieNapięcie.pl – o stanowisko w zarządzie PGE. Nie dostał tej posady, ale objął inną – jest dziś dyrektorem Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, reprezentującego interesy polskiej energetyki w Brukseli.

Udany transfer do PGE ma natomiast na koncie Wanda Buk, była wiceminister cyfryzacji. Została wiceprezesem energetycznego giganta, odpowiedzialnym za regulacje.

Do biznesu przeszedł też Piotr Woźny, były prezes NFOŚiGW. Dołączył do imperium Zygmunta Solorza, jednego z najbogatszych Polaków, i najpierw został członkiem rady nadzorczej, a potem prezesem Zespołu Elektrowni „Pątnów-Adamów-Konin”. Misję ma jasną i ekstremalnie trudną: zdekarbonizować i zazielenić ZE PAK.

Wirówka w informatyce

W ciągu ostatniego roku wyjątkowo liczne były zmiany we władzach krajowych przedstawicielstwach globalnych koncernów. Jedna z głośniejsza to odejście Kingi Piecuch, która przez ponad pięć lat była dyrektorem zarządzającym SAP Polska, a od połowy 2019 r. odpowiadała za globalną organizację partnerską i rynek SMB w Europie Środkowo-Wschodniej. Z początkiem czerwca dołączyła do Microsoft CEE, gdzie kieruje zespołem branżowych ekspertów odpowiedzialnych za rozwój sprzedaży do kluczowych przedsiębiorstw w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Stanowisko dyrektora zarządzającego SAP Polska objął Thomas Duschek, który z marką SAP jest związany od 2013 r.

Kilka zmian było w polskim Microsofcie. Do zarządu weszli Magdalena Kasiewicz i Robert Gajda. Do polskiego oddziału firmy dołączyła Weronika Kuna jako dyrektor ds. relacji z sektorem administracji publicznej i rządem, a nowym dyrektorem marketingu i operacji został Rafał Albin.

W polskich firmach IT też było kilka zwrotów akcji. Jednym z bardziej zaskakujących była rezygnacja Marcina Dąbrowskiego z zarządu Comarchu . Wiceprezes, który odpowiadał w firmie za bardzo ważny sektor telekomunikacyjny, nie podał powodów nagłej rezygnacji.

Kolejną ciekawą zmianą było wejście Radosława Semkły do zarządu Polkomtela, w którym został odpowiedzialny za obszar IT. Nowy członek zarządu Polkomtela od 2010 r. jest dyrektorem pionu telekomunikacji i mediów w Asseco Poland i nadal pełni tę funkcję.

Duża zmiana nastąpi niebawem w home.pl. Po ponad 13 latach ze spółką żegna się Marcin Kuśmierz. Menedżer, który od ponad ośmiu lat szefuje firmie, jeszcze nie ujawnił, kim jest jego nowy pracodawca.

Kadrowe gierki

W zarządach wielu firm growych dominują ich założyciele, którzy jednocześnie są ich największymi udziałowcami, dlatego rotacje w top managemencie zwykle nie są częste. Jednak na ogół dość spokojna branża gier doświadczyła w minionym roku kilku spektakularnych zmian kadrowych.

W kwietniu o rezygnacji ze stanowiska prezesa Ten Square Games poinformował Maciej Popowicz - największy akcjonariusz i współzałożyciel spółki. Zdecydował jednak, że zostanie w kadrze zarządzającej i skupi się strategii produktowej. Na fotelu prezesa zastąpił go Maciej Zużałek.

Kilka miesięcy później o odejściu z zarządu producenta gier mobilnych poinformował drugi współzałożyciel i znaczący akcjonariusz – Arkadiusz Pernal. Zapowiedział, że jego intencją jest pozostanie w spółce i dołączenie do rady nadzorczej.

W sierpniu rezygnację z funkcji prezesa Artifex Mundi, wydawcy i producenta gier wideo, złożył Tomasz Grudziński, który szefował spółce przez 14 lat. Nowym prezesem został Przemysław Błaszczyk. Do zarządu dołączył też Robert Mikuszewski.

W październiku okazało się, że Grzegorz Kania, który kilka dni wcześniej zrezygnował z funkcji członka zarządu Agory, został powołany na stanowisko dyrektora finansowego producenta gier mobilnych Huuuge Inc., który przygotowuje się do IPO na warszawskiej giełdzie.

Końcówka roku przyniosła dość zaskakująca zmianę. Grzegorz Miechowski, jeden z założycieli 11bit studios, złożył rezygnację z funkcji prezesa. Został w spółce pełniąc funkcję członka zarządu odpowiedzialnego za sprawy operacyjne. Jego miejsce na stanowisku prezesa zajął Przemysław Marszał, dotychczasowy członek zarządu.

Wysokie loty

W branży lotniczej wysoko doleciał Sebastian Mikosz, dwukrotny prezes LOT, a do końca ubiegłego roku szef Kenya Airways. Od czerwca 2020 r. jest wiceprezesem IATA, Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych, ds. członkostwa i relacji zewnętrznych. Zastąpił Paula Steel’a, który odszedł na emeryturę.

Odpalanie zmian

Jacek Olczak zaszedł w tytoniowym koncernie Philip Morris tak wysoko, że kolejnego awansu nie będzie. W grudniu spółka ogłosiła, że od 21 maja 2021 r. zostanie prezesem notowanego na nowojorskiej giełdzie koncernu. Dotychczasowy prezes trafi do rady dyrektorów i zastąpi odchodzącego na emeryturę kolegę. W pierwszym wywiadzie udzielonym po nominacji Jacek Olczak powiedział „PB”, że do jego emerytury spółka przestanie produkować tradycyjne papierosy.

Zmiany maszynistów

W styczniu 2020 r. Krzysztof Sędzikowski, po dwóch latach zarządzania, odszedł z Pesy. Jego miejsce zajął Krzysztof Zdziarski. Już w 2019 r. wszedł do zarządu Pesy i poznawał tajniki jej funkcjonowania, by przygotować się do przejęcia sterów. Wcześniej pracował w grupie Orlen i był szefem związanego z nią Unipetrolu. Krzysztof Sędzikowski natomiast już w wakacje 2020 r. wszedł do zarządu firmy Track Tec, dostarczającej podkłady i rozjazdy kolejowe. To grupa należąca do Jarosława Pawluka, z którym Krzysztof Sędzikowski przed laty rozwijał firmę przewozową CTL.

Polak na światowych wodach

W lutym 2020 r. ogłoszono, że w spółce joint venture, utworzonej przez portugalski EDP Renewables i francuski Engie, operacyjne stery obejmie Polak Grzegorz Górski. To wieści dużego kalibru, ponieważ obie firmy to giganci energetyki, a ich wspólne przedsięwzięcie – spółka Ocean Winds – ma zawojować rynek morskiej energetyki wiatrowej i inwestować w farmy stałe i pływające.

Sam Grzegorz Górski to znana postać branży energetycznej. Z grupą Engie (dawniej GDF Suez) związany jest od prawie 20 lat. Przez lata zarządzał biznesem Engie w Polsce i regionie, od 2012 r. pracował na wysokich stanowiskach w paryskiej centrali koncernu.

Menedżerowie żegnają się z GetBackiem

Magdalena Nawłoka, która pełniła funkcję prezesa GetBacku, złożyła rezygnację i z dniem 31 grudnia przestanie zasiadać w zarządzie. Menedżerka nie podała przyczyn rezygnacji. Z dniem 30 grudnia ze spółką pożegnał się także Wojciech Łukawski, który był członkiem rady nadzorczej.

Wiceprezes wysłał rezygnację z aresztu

W ostatnich dniach grudnia rezygnację z pełnienia funkcji prezesa Zakładów Mięsnych Henryk Kania złożył Grzegorz Minczanowski. Rezygnacja jest skuteczna na dzień 17 grudnia 2020. Jak przyczynę Minczanowski wskazał brak możliwości wykonywania funkcji członka zarządu od dnia tymczasowego aresztowania tj. 6 września 2019 r.

Pozostałe

W październiku na stanowisko prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa powołano Halinę Szymańską, która wcześniej przez ponad trzy lata była szefową Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy. Zastąpiła na czele ARiMR Tomasza Nowakowskiego.

Joanna Szwajkowska pożegnała się ze stanowiskiem prezesa warszawskich zakładów WUZETEM i stanęła na czele należących do PGZ Wojskowych Zakładów Elektronicznych (wcześniej tej firmie szefował Przemysław Kowalczuk). Nową prezes WUZETEM została Anna Ścieszko-Osińska.

W marcu na fotel prezesa Grupy MTP awansował jej długoletni wiceprezes Tomasz Kobierski. Zastąpił na tym stanowisku Przemysława Trawę. Trzy miesiące później Tomasz Kobierski został też prezesem rady Polskiej Izby Przemysłu Targowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane