Karciany słowniczek

MM
opublikowano: 03-10-2008, 00:00

AADS (Account Authority Digital Signature) — element transakcji płatniczej, podczas którego karta z mikroprocesorem tworzy po wpisaniu kodu PIN podpis elektroniczny (unikalny dla każdej transakcji).

APR (Annual Percentage Rate) — roczna stopa procentowa, czyli wysokość oprocentowania kredytu lub karty kredytowej.

Balance transfer — przeniesienie zadłużenia z jednej karty kredytowej na drugą. Jest wykorzystywane, gdy nowy bank oferuje klientowi korzystniejsze warunki obsługi kredytu, dając mu kwotę konieczną do spłaty zadłużenia na starej karcie (co obciąża jego nową kartę).

BIN (Bank Identification Number) — pierwsze sześć cyfr w numerze karty płatniczej, które pozwalają na zidentyfikowanie banku — emitenta i organizacji płatniczej, która wydała kartę.

Elektroniczna portmonetka (ang. electronic purse) — karta chipowa służąca do płatności w ramach kwoty wcześniejszego zasilenia: po wykorzystaniu całej kwoty można ją ponownie doładować albo — w innej wersji — staje się bezużyteczna. Najważniejsze systemy elektronicznych portmonetek to Visa Cash i Mondex (MasterCard).

Grace period — okres udzielanego przez bank bezprocentowego kredytowania transakcji kartami kredytowymi. Najczęściej składa się z okresu rozliczeniowego i maksymalnego okresu spłaty (np. 30 dni + 21 dni). Jeśli klient nie spłaci w tym czasie całego zadłużenia, to bank pobiera odsetki już od daty dokonania transakcji.

Interchange fee — prowizja płacona centrum rozliczeniowemu przez punkt handlowy za możliwość przyjmowania kart płatniczych: procent wartości transakcji lub stała kwota od transakcji.

Karta affinity — karta płatnicza wydana przez bank we współpracy z organizacją społeczną. Część opłat i przychodów z kart bank przekazuje na rzecz tej organizacji (klient wspiera więc wskazany cel społeczny).

Karta co-brandowa (co-branded) — wydana przez bank we współpracy z inną instytucją, właścicielem popularnej marki. Klient uzyskuje przywileje w programach lojalnościowych lub zniżki na zakupy.

POS (Point of Sale) — elektroniczny terminal do autoryzacji kart płatniczych, dosłownie także placówka handlowa (np. sklep).

Retail cards — karty płatnicze (najczęściej kredytowe) wydawane pod własnymi markami przez sieci handlowe lub niezależne firmy.

Skimming — klonowanie karty poprzez sczytanie zawartości jej paska magnetycznego i przeniesienie jego zawartość na inną kartę, którą płaci się na rachunek ofiary.

Skip Payment — możliwość pominięcia w danym miesiącu obowiązku zapłacenia minimalnej kwoty spłaty na karcie kredytowej; niespłacona kwota pomniejsza limit w następnym cyklu rozliczeniowym. Na ogół usługa może być zgłoszona najpóźniej dzień przed końcem cyklu.

Slip (slip of paper) — odcinek drukowany przez terminale POS; potwierdzenie transakcji kartą płatniczą. Terminal drukuje dwa egzemplarze potwierdzenia: jeden dla sklepu (na nim klient się podpisuje, jeśli jest to wymagane), a drugi dla klienta.

Transakcje MO/TO/IO — (mail order/telephone order/internet order — zamówienie pocztowe, telefoniczne, internetowe) zapłata bez pokazywania karty płatniczej. Klient podaje tylko jej numer i pozostałe dane w liście, przez telefon lub internet. Transakcja następuje po wprowadzeniu przez sprzedawcę podanych danych do terminalu POS. Z reguły do MO/TO/IO można wykorzystywać tylko karty wypukłe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu