Kasyna w Makau dopadła zadyszka

Kasyna w Makau, byłej portugalskiej kolonii na terytorium Chin, nie zaliczą minionego roku do udanych, donosi Bloomberg. Pod względem wygenerowanych wyników 2014 r. okazał się najgorszym w ich historii.

Przychody kasyn w tym mieście spadły o 2,6 proc. do 351,5 mld pataca (44 mld USD). Rekordowy okazał się przy tym spadek w grudniu, sięgający aż 30,4 proc., wynika z danych zaprezentowanych przez Macau’s Gaming Inspection and Coordination Bureau. Tym samym zakończony został sięgający dekady okres spektakularnego rozwoju.

Wynik za 2014 r. jest słabszy od oczekiwań analityków. Mediana ich prognoz zakładała bowiem spadek przychodów o 2,0 proc.

Wśród głównych przyczyn załamania dotychczasowej tendencji, analitycy wymieniają przede wszystkim zaostrzenie przepisów antykorupcyjnych w Chinach, skąd pochodził gros turystów odwiedzających kasyna w tym specjalnym regionie administracyjnym Państwa Środka.

"Rozkwit inwazji chińskich VIP-ów jest już przeszłością" – twierdzi Philip Tulk, analityk Standard Chartered z Hong Kongu. Wyjaśnia, że „… represje antykorupcyjne w Chinach nie wydają się być  jedynie krótkoterminowym zjawiskiem. Przepływ funduszy pomiędzy kontynentem a Makau jest obecnie bardzo szczegółowo nadzorowany”.

Chiński prezydent Xi Jinping wezwał miasto do dywersyfikacji gospodarki i przekształcenia go w globalne centrum turystyki i rekreacji. Przychody kasyn w Makau są około siedem razy większe od generowanych przez te w amerykańskim Las Vegas i przyczynił się do ponad 80 proc. wzrostu rocznych przychodów budżetowych tamtejszego rządu w 2014 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Kasyna w Makau dopadła zadyszka