Czytasz dzięki

Katastrofy oszczędziły ubezpieczycieli

Spowodowane przez naturę i człowieka szkody kosztowały w 2015 roku globalną gospodarkę 92 mld USD. Ubezpieczyciele wypłacili z ich powodu 37 mld USD odszkodowań.

Ostatni rok był łaskawy dla globalnej branży ubezpieczeniowej. Spowodowane przez naturę i człowieka katastrofy spowodowały szkody o łącznej wartości 92 mld USD. Rok wcześniej było 13 mld USD. Ubezpieczyciele z ich tytułu wypłacili 37 mld USD odszkodowań. To o prawie połowa mniej niż wynosi średnia wypłacanych co roku świadczeń w ostatniej dekadzie (62 mld USD) – wyliczyła firma Swiss Re.

Szwajcarski gigant reasekuracyjny raporty o wartości szkód spowodowanych przez naturę i człowieka przygotowuje od wielu lat. Z najnowszej edycji wynika, że w ubiegłym roku doszło na świecie do aż 198 naturalnych katastrof. Jest to najwyższy wynik w historii. Nie spowodowały one rekordowych szkód, bo pokrycie ochroną ubezpieczeniową nie jest równomierne rozłożone na świecie. Koncentruje się ona na Ameryce Północnej, Europie oraz Chinach i Japonii. 

Z raportu wynika, że w 2015 roku od katastrof najmocniej ucierpiała Azja. Wartość szkód na tym kontynencie przekroczyła 38 mld USD. Także tam wydarzyła się największa katastrofa w ubiegłym roku. Chodzi o sierpniowe gigantyczne eksplozje w chińskim porcie Tiencinie. Wartość spowodowanych przez wybuchy i wywołane przez nie trzęsienie ziemi o sile 3 stopni w skali Richtera spowodowało szkody ubezpieczeniowe o wartości nawet 3,5 mld USD. Ogólnej wartości szkód spowodowanych przez tę katastrofę Swiss Re nawet nie podjęło się policzyć. 

W Azji doszło także do największej katastrofy naturalnej w ubiegłym roku: trzęsienia ziemi w Nepalu. W jego wyniku zginęło ponad 9 tys. osób, a straty materialne szacuje się na 6 mld USD.

- Epicentrum trzęsienia znajdowało się niedaleko nepalskiej stolicy – Katmandu. Spowodowało olbrzymie szkody, które większości były ubezpieczone. Do katastrofy doszło na obszarze, na którym ludzie są mniej skłoni do ochrony siebie i swojego majątku – podkreśla Kurt Karl, główny ekonomista Swiss Re. 

Znaczący spadek wartości wypłacanych przez ubezpieczycieli odszkodowań to efekt łagodnego sezony huraganów na Atlantyku. Ubiegły rok pierwszym od dekady, w którym w terytorium USA nie uderzył żaden poważny huragan. Dlatego największe szkody w tym państwie wywołała śnieżyca, która w lutym zaatakowała 17 stanów. Wartość wypłaconych z jej tytułu odszkodowań sięgnęła 2,1 mld USD. Była to jednocześnie druga najbardziej kosztowna dla branży ubezpieczeniowej katastrofa w 2015 roku. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane